Gwarancja stałej ceny i braku dodatkowych opłat
Gwarancja stałej ceny i braku dodatkowych opłat
Wykładowcy praktycy
Świadectwo zgodne ze wzorem Ministerstwa Edukacji i Nauki (MEiN)
2 semestry
Zajęcia online na żywo, poprzez platformy webinarowe
Kierunek uruchomiony - Dopisz się do grupy i zacznij studia
Obecne studia podyplomowe prowadzimy w oparciu o aktualne standardy kształcenia, a w szczególności o:
Celem tych studiów jest wyposażenie uczestników w kompleksową wiedzę oraz spójne z tym metody interwencji kryzysowej i terapii osób po traumie. Stąd nacisk położony jest na psychologiczne mechanizmy radzenia sobie z doświadczeniami zagrożenia życia oraz ich długofalowe konsekwencje w postaci zaburzeń po stresie traumatycznym: zaburzeń zachowania, zaburzeń emocjonalnych, zaburzeń osobowości czy Complex PTSD. Tematyka poszczególnych bloków zajęciowych dotyczy tylko i wyłącznie problematyki traumy, czyli: psychologicznych teorii rozwoju zaburzeń pourazowych; mózgowych mechanizmów kodowania traumy; diagnozy zaburzeń po stresie traumatycznym; psychologicznych metod terapii zaburzeń pourazowych – procedury przedłużonej ekspozycji, przetwarzania poznawczego, eklektycznej terapii traumy, ekspozycyjnej terapii narracyjnej i EMDR.
Absolwenci studiów podyplomowych będą posiadali wiedzę i profesjonalne przygotowanie do prowadzenia interwencji typu pierwszego oraz drugiego, diagnozy osób dotkniętych kryzysami o zróżnicowanej etiopatogenezie i symptomatologii, ze szczególnym naciskiem na kryzysy sytuacyjne spowodowane traumą. Ponadto będą przygotowani do profesjonalnej terapii osób po traumie. Mogą stać się animatorami profesjonalnej współpracy ośrodków i instytucji zaangażowanych w sytuacje szeroko rozumianej interwencji i pomocy poszkodowanym i potrzebującym wsparcia a także rzetelnej pomocy w sytuacjach kryzysowych. Będą mieli uprawnienia do tworzenia i prowadzenia systemów szkoleń psychoedukacyjnych i superwizji, pozwalających różnym grupom zawodowym zdobyć wiedzę, umiejętności i wsparcie niezbędne dla skutecznej pomocy osobom, grupom i społecznościom dotkniętym poważnymi kryzysami - w tym także klęskami żywiołowymi. Absolwenci wyposażeni w konkretne kompetencje są w stanie w skali całego kraju tworzyć dyspozycyjny zespół konsultantów - specjalistów z zakresu psychotraumatologii i interwencji kryzysowej, który może być powiązany z systemem zarządzania kryzysowego w wymiarze mikrospołecznym jak i makrospołecznym w skali województwa lub kraju. Ponadto przygotowani będą do pracy w policji, wydziałach zarządzania kryzysowego, organizacjach pozarządowych nastawionych na szybką profesjonalną pomoc psychologiczną.
Zgodnie z treścią rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014r. zawód psychotraumatologa wpisany został do klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy.
Studia skierowane są do pedagogów, magistrów psychologii lub lekarzy psychiatrów. Wskazane jest zrealizowanie fakultetów z psychologii klinicznej i zdrowia oraz staże w placówkach takich jak ośrodki interwencji kryzysowej lub inne, gdzie udzielana jest pomoc osobom będącym w kryzysie.
Wykształcenie praktycznych umiejętności: w zakresie diagnozy różnicowej zaburzeń po stresie traumatycznym u dorosłych w następstwie zdarzeń o charakterze losowym (katastrofy naturalne, zdarzenia komunikacyjne, powodzie) oraz spowodowanych udziałem innych ludzi (przemoc psychiczna i fizyczna, gwałt) i wczesnej interwencji po traumatycznych zdarzeniach oraz terapii skoncentrowanej na traumie dorosłych ofiar.
Przygotowanie absolwentów do pracy: w zakresie profesjonalnej pomocy w ośrodkach interwencji kryzysowej, hospicjach, klinikach i szpitalach psychiatrycznych, zakładach karnych i poprawczych, policji, służbie więziennej, ośrodkach psychoterapii, oddziałach psychosomatycznych w szpitalach i klinikach.
WSZYSTKIE SPECJALNOŚCI SĄ DOSTOSOWANE DO NOWEJ USTAWY O OŚWIACIE (ZWIĄZANĄ Z LIKWIDACJĄ GIMNAZJÓW).
Studia realizowane są przy Współpracy z Wyższą Szkołą Humanistyczno-Ekonomiczną w Brzegu.
Świadectwo
Absolwenci otrzymają świadectwo ukończenia studiów podyplomowych Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Brzegu.
Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych jest uznawane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wydawane świadectwo jest zgodne ze wzorem i wytycznymi Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Nazwa przedmiotu |
---|
Case study
|
Diagnoza i ocena traumy psychicznej
|
Ekspresja artystyczna jako metoda terapeutyczna w traumie
|
Interwencja kryzysowa w próbach samobójczych
|
Krótkoterminowa terapia eklektyczna
|
Podstawy terapii EMDR
|
Procedura przedłużonej ekspozycji PE
|
Przetwarzanie poznawcze
|
Psychotraumatologia
|
Psychotraumatologia stresu
|
Psychotraumatologia w kontekście nagłych zdarzeń chorobowych
|
Psychotraumatologia w kontekście prób samobójczych
|
Psychotraumatologia w kontekście rozwoju życia
|
Psychotraumatologia w kontekście uzależnień
|
Psychotraumatologia w kontekście zaburzeń
|
Terapia narracyjna w traumie psychicznej
|
Typy oddziaływań w psychotraumatologii
|
Wczesna interwencja psychotraumatologiczna
|
Dokumenty w ramach rekrutacji na rok akademicki 2024/2025 należy złożyć do 7 dni od momentu zapisu na specjalność.
Rekrutacja trwa do 30.09.2024 r.
O przyjęciu kandydata na studia decyduje kolejność zgłoszeń oraz wpłat pierwszej raty.
Dokumenty można przesłać listownie, bądź złożyć osobiście w sekretariacie Instytutu Studiów Podyplomowych w Tychach przy ul. Sienkiewicza 1
¹ Wpisowe jest zwracane tylko i wyłącznie w przypadku nie uruchomienia danej specjalności studiów.
Opłaty prosimy realizować na indywidualne konta słuchaczy. Szczegółowe informacje można znaleźć w Strefie Słuchacza.
Istnieje możliwość opłaty czesnego w ratach bez dodatkowych kosztów.
Koszt studiów przez cały okres ich trwania jest niezmienny.
Obecnie nie mamy promocji na tę specjalność, jednak możliwe, że już niedługo znajdzie się tu coś ciekawego dla Ciebie - zajrzyj do nas!