​SILESIA SUPERIOR- OD WYOBRAŻENIA DO RZECZYWISTOŚCI- ŚLĄSK JAKIEGO NIE ZNACIE

Opis: Mieszkamy tutaj, na Śląsku, a mało o tym miejscu wiemy. Wydaje się nam, że wiemy - okazuje się, że wiemy jeszcze mniej. Zdumiewające, że od ponad 200 lat Górny Śląsk jest krainą, która więcej ma wspólnego z wyobrażeniem, niż z rzeczywistością. Śląsk, szczególnie Górny wymykał się definicjom do tego nawet stopnia, że mało kto wie, gdzie on się naprawdę znajduje i jak się nazywa. Tworzono więc wizje: niektóre bardzo nam odległe, inne pokutują dotąd i żyją w stereotypach i schematach myślenia (Piekary, powstania, kopalnie). Znamy je z wysokiej kultury (filmy Kutza) i z tej najniższej (lista śląskich "szlagierów"). Choć nie jesteśmy tego świadomi wpływają na nasze widzenie krainy, ale i na to co przekazujemy innym. Warsztaty są propozycją trudnej i pełnej niespodzianek podróży do sedna górnośląskości. Poza stereotypami, głębiej niż najgłębsza kopalnia, bez gotowych odpowiedzi, w oparciu o obrazy, dźwięki i teksty ciekawsze niż mogłoby się komukolwiek wydawać.

Dla kogo: nauczyciele,studenci, licealiści, wszyscy zainteresowani w w/w grupie wiekowej

Prowadzący: Bartosz Bialik

Czas trwania: 4 spotkania ( każde po 135 minut)

Liczba uczestników: 10-30