Zabawa i zachwyt. Otwarcie Ogniska Artystycznego im. Alberta Chmielowskiego w Tychach


Dzień otwarty w Ognisku Artystycznym im. Alberta Chmielowskiego ACH! Zabawa i zachwyt

W Tychach powstało Ognisko Artystyczne im. Alberta Chmielowskiego ACH! 12 czerwca w placówce odbył się dzień otwarty. Dzieci, które wraz z rodzicami odwiedziły siedzibę ogniska przy ul. Sienkiewicza 1, miały okazję wspólnie tworzyć płaskorzeźby z gipsu, malować, rzeźbić w drewnie i farbować tkaniny.

Sporo emocji u chłopców budziło tworzenie przedmiotów z drewna za pomocą siekiery i kozików. Niespodziewane i kolorowe efekty przyniosło barwienie tkanin. Za pomocą fragmentów bandaży moczonych w gipsie powstały unikatowe płaskorzeźby. Nikt nie przejmował się rękami brudnymi od farb i gipsu.

Ognisko Artystyczne im. Alberta Chmielowskiego ACH! powstało z myślą o stworzeniu przestrzeni dla naturalnej zdolności przeżywania zachwytu, przyjemności wspólnego odkrywania świata, doświadczenia radości artystycznego tworzenia.

Wśród proponowanych zajęć są m.in. zabawy malarskie, akwarele, rysunek, ceramika, filcowanie, dekupaż, dzierganie, praca w drewnie, kaligrafia, zajęcia wokalno-instrumentalne, zajęcia teatralne, drama, zabawy wspierające naukę czytania i pisania, zajęcia wspierające twórcze myślenie i kreatywność.

Zajęcia prowadzą pedagodzy, a jednocześnie pasjonaci rękodzieła, twórczego działania, rozmiłowani w kulturze i sztuce. - Naszym celem jest odkrywanie dziecięcych talentów. Chcemy powrócić do zajęć manualnych, których w szkole brakuje. Uczniowie powinni strugać w drewnie, przybijać gwoździe, szyć, lepić, malować, kształtować. To daje nie tylko radość tworzenia, ale kształtuje silną wolę, cierpliwość, koncentrację, zmysł estetyczny, rozwija kreatywność i zaradność - mówi Izabela Dyrda, prowadząca zajęcia w ognisku.

- Zapraszamy dzieci, ale też rodziców i dziadków. Twórczość nie zna granic wieku. Mamy tylko jedną metodę pracy: zabawa i zachwyt. W te wakacje, w lipcu zaplanowaliśmy ciekawe zajęcia, by po długich miesiącach zdalnej nauki przed komputerami obudzić do działania ręce, serca i umysły - dodaje Izabela Dyrda.

Zajęcia kosztują 50 zł od dziecka i 45 zł od rodzeństwa (dwójka dzieci i więcej). W cenie wliczone są materiały plastyczne). Szczegółowy harmonogram zajęć zamieszczamy na stronie www Ogniska chmielowski.edu.pl oran Fanpage @ogniskoartystyczneACH


Patronem ogniska jest św. Albert Chmielowski (1845-1916), artysta malarz, który przeżył duchową przemianę, wstąpił do franciszkanów i zaangażował się w opiekę nad najbiedniejszymi i chorymi mieszkańcami Krakowa. Mottem tyskiego ogniska są słowa brata Alberta: "Siebie samego zakląć w obraz, słowo, kamień, tony...".