Pedagogika specjalna - edukacja osób z autyzmem


kobieta prowadzi zajecia z dzieckiem z edukacja

Każde dziecko jest inne. Potwierdzi to z pewnością nauczyciel - i ten początkujący, i ten mający za sobą długie lata pracy. Czasami jednak dziecko jest tak niezwykłe, że potrzebuje dodatkowej uwagi i równie niezwykłego, co ono samo podejścia. Tak właśnie jest z osobami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Przyczyny i uwarunkowania autyzmu spędzają sen z powiek naukowcom od momentu opisania tego zaburzenia. Zresztą, do dzisiaj nie ma jednego systemu opisującego to zaburzenie. Zamiast tego, dzieli się je na szereg różnych jednostek diagnostycznych, takich jak autyzm atypowy, autyzm dziecięcy czy zespół Aspergera. Każde z tych zaburzeń łączy się z innym podejściem i charakterystycznymi zachowaniami. Jednak w pracy z taką osobą najważniejsze jest to, by nie definiować jej poprzez zaburzenia, a przez to, jaka naprawdę jest. Należy brać pod uwagę jej charakter, preferencje, pasje i nawyki. Najgorsze, co może zrobić nauczyciel w swojej pracy to podejść do podopiecznego schematycznie. Jednocześnie trzeba pamiętać o piękniejszym umyśle autystyków i brać pod uwagę tę niezwykłość podczas pracy. W znalezieniu idealnego balansu może pomóc pedagogika specjalna studia podyplomowe.

Szukając sposobu

Czasami trudno jest nam porozumieć się nawet z najbliższymi i osobami, które znamy najlepiej. Jak w takim razie nawiązać dobrą relację z podopiecznym, który myśli w inny sposób niż my? Jak go zrozumieć? Nie ma innego sposobu niż poznanie się nawzajem. Poznanie to może ułatwić wcześniejsze szkolenie i zapoznanie się z charakterystyką zaburzeń ze spektrum autyzmu. Jest to możliwe na naszym profesjonalnym kursie z zakresu pedagogiki specjalnej. Zajęcia prowadzone są przez praktyków z wieloletnim doświadczeniem w edukacji osób z autyzmem. Doradzą oni, jak rozmawiać z podopiecznym oraz jak przeprowadzić go przez meandry nauki tak, by było to doświadczenie jak najmniej stresujące.

Po pierwsze słuchać

Gdy nie będziemy chcieli słuchać, niczego nie usłyszymy. Tak właśnie można opisać trudność i piękno pracy z osobami autystycznymi. Wymaga ona niezwykłej wrażliwości i chęci zrozumienia drugiego człowieka. Jest to praca wymagająca odpowiedniego przygotowania, tak, by jak najszybciej i najpełniej zrozumieć podopiecznego.