Zawód: Nauczyciel. Dlaczego warto nim być?

1 sierpnia 2019

uśmiechnięta nauczycielka w gabinecie

Zawód czy pasja? Wybór czy powołanie? Oto pytania, które często są stawiane przed nauczycielami. Pytają znajomi, rodzina i rodzice uczniów. Odpowiedzi i ich uzasadnień jest pewnie tyle, ile zainteresowanych, ponieważ każda historia jest inna. Dzisiaj dołożymy jeszcze jedno angażujące pytanie: dlaczego warto być nauczycielem?

Droga do zawodu nauczyciela nie jest prosta. Dobrze zdana matura, studia, specjalizacja, praktyki, kursy podyplomowe, pierwsza praca. A przecież nie można osiąść na laurach i powinno się cały czas podnosić swoje kwalifikacje! Dlaczego warto to wszystko robić? Po pierwsze i dla kogoś z zewnątrz najważniejsze, bo jest to absolutnie potrzebne. Jest cała masa zawodów, które mogłyby nagle zniknąć i nie wpłynęłoby to w żaden sposób na nasze codzienne funkcjonowanie. Za to bez nauczycieli wszystko musiałoby nagle zostać zrewidowane.

Satysfakcja z pracy to rzecz, która bezpośrednio wpływa na jakość naszego życia. Daje poczucie spełnienia i energię do działania, także w czasie wolnym. A trudno wyobrazić sobie równie satysfakcjonującą pracę jak tę, którą wykonują nauczyciele. Mało jest też zawodów tak mocno kształtujących rzeczywistość wokół nas. Przecież nauczyciele wychowują całe pokolenia dzieci i młodzieży. Uczą ich wartości, szacunku do innych i przekazują wiedzę, która może przerodzić się w pasję czy przyszły zawód. To wszystko napawa satysfakcją i daje poczucie, że praca nie jest tylko sposobem na zdobycie środków potrzebnych na egzystowanie. To też szansa, by zobaczyć jak trudny, zagubiony uczeń układa sobie życie.

Zostawić coś po sobie - to marzenie wielu osób. Zapewne stąd biorą się te, czasami nieudane próby tworzenia własnej sztuki czy różne szaleńcze wyczyny. A wszystko to po to, by mieć szansę zostać zapamiętanym. Tymczasem zawód nauczyciela realnie pozwala zostawić po sobie jakiś ślad. Zostawić takie rzeczy jak wiedzę, dobre wspomnienia uczniów, może nawet ich kariery. Zawód nauczyciela sprawia, że można zyskać tożsamość i zacząć być ważnym członkiem społeczeństwa.

Na pytanie “Dlaczego warto być nauczycielem?” każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Jednak istotne jest też coś innego - to, że pytamy “dlaczego” a nie “czy”.