​Z Dashem w nowy rok szkolny


Robot dash na studiach podyplomowych w ISP

We wrześniu 2018 odbył się cykl dodatkowych zajęć z informatyki dla dzieci w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 w Katowicach. Ich celem było przybliżenie uczniom informatyki w formie łamigłówek z postaciami z ich gier i zabaw, których rozwiązanie polega na ułożeniu programów z gotowych bloczków. Zestaw łamigłówek i kursów jest obecnie bardzo bogaty, dzięki propozycjom wielu partnerów, takich jak Microsoft, czy Disney. Są one interesującym i wciągającym wprowadzeniem do programowania, a inne aktywności oferowane przez tę inicjatywę mogą służyć do dalszego rozwijania umiejętności programowania, jak i zgłębiania metod informatyki i jej zastosowań. Podczas zajęć dzieci również poznały robota Dasha. dzięki któremu mogą uczyć się logicznego myślenia, kreatywnego podejścia do rozwiązywania problemów oraz pracy w grupie, czyli kluczowych kompetencji XXI wieku.

Do Dasha dostosowane są przykładowe aplikacje:

  • Wonder - dzięki tej aplikacji robotyka sprawia tyle przyjemności, co malowanie palcami. Wizualny, obrazowy język programowania stworzony dla dzieci umożliwia małym użytkownikom budowę szczegółowych zachowań Dasha.
  • Blockly - aplikacja wprowadza zaawansowane pojęcia programowania w formie przystępnych zadań i zagadek. Zgłębiając pojęcia zmiennej, zdarzenia, warunku i wielu innych. Dash staje się tancerzem, podróżnikiem, artystą i żartownisiem, napędzanym przez kod dziecka.
  • Path - z aplikacją Path dzieci poznają podstawy robotyki i programowania, zanim nauczą się czytać! Rysując trasę na swoim tablecie czy smartfonie, dzieci wysyłają Dasha w podróże po domu za pomocą kodu.
  • Xylo - z pomocą Xylo możemy zaprogramować Dasha, aby stał się muzykiem. Używając akcesoria Cymbałek, dzieci mogą zaprogramować Dasha do odegrania ulubionych piosenek lub tworzyć własną muzykę!

dr Agnieszka Heba

wykładowca Instytutu Studiów Podyplomowych

konsultant ds. matematyki

Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli “WOM” w Bielsku-Białej

Przy tworzeniu artykułu "Z Dashem w nowy rok" współpracowała Pani mgr inż. Dorota Adam - nauczyciel Zespołu Szkolno - Przedszkolnego nr 3 w Katowicach.

Źródło:

http://makewonder.pl/dash.html

https://hourofcode.com/pl/learn

dr Agnieszka Heba