Wzmocnij swój umysł

28 sierpnia 2017

stanowisko komputerowe na ISP

Czy zdarza Ci się słuchać kogoś, czytać książkę lub artykuł i myśleć jednocześnie o czymś zupełnie innym? Z brakiem umiejętności koncentracji ma do czynienia coraz więcej osób. Wpływa to na ich wyniki w szkole i pracy, zmniejszając efektywność podejmowanych czynności.

Koncentracja jest umiejętnością, którą można ćwiczyć i stale doskonalić. Zbliżający się koniec wakacji to świetna okazja, aby podjąć ten trud. Odpowiednie triki i ćwiczenia z pewnością wpłyną na poprawę naszej pamięci i sprawią, że nauka stanie się łatwiejsza.

Zdrowy styl życia

Nie zapominaj o zdrowym odżywaniu, które jest podstawą odpowiedniego funkcjonowania organizmu. Jedząc zdrowo poczujesz się lepiej, zapomnisz o zmęczeniu i zdobędziesz energię do działania. Każdego dnia staraj się wypić minimum 2 litry wody, a swój jadłospis opieraj na warzywach, owocach, rybach, orzechach i produktach z pełnego ziarna. Dostarczaj swojemu organizmowi odpowiednią ilość snu, która pozwoli mu na regenerację.

Kondycja

Na poziom naszej koncentracji wpływa także poziom kondycji organizmu. Niewielka aktywność fizyczna jest w stanie dotlenić mózg i umożliwić odpowiednie skupienie.

Przerwy

Przerwa to konieczność w naszym zadaniowym ciągu. Każdy powinien sam dostrzec kiedy jego myśli zaczynają uciekać. Czas wolny najlepiej poświęcić na przewietrzenie pomieszczenia, wykonanie kilku ćwiczeń czy napicie się szklanki wody.

Wyłącz telefon

Telefon (a w szczególności smartfon z internetem) to zabawka, która potrafi uzależniać. Niektórzy sięgają po niego bez przerwy, nie zdając sobie z tego nawet sprawy. Jeśli nie możesz całkowicie wyłączyć swojego telefonu, odłóż go na czas pracy w miejsce, do którego nie będziesz w stanie sięgnąć.

Licznik czasu

Czynnością, która może Cię zmotywować i ułatwić skupienie jest ustawienie sobie licznika czasu z alarmem. Sesje maksymalnego skupienia mogą trwać ok. 50-60 min. Po tym czasie możesz zrobić sobie krótką przerwę i wrócić do dalszej pracy.

Ćwiczenia

Swoje ćwiczenia możesz zacząć od zapamiętywania słów piosenek lub zasłyszanych cytatów. Niezwykle efektywne jest czytanie, rozwiązywanie zadań i zagadek matematycznych, układanie puzzli czy rozwiązywanie krzyżówek.

Funkcjonowanie mózgu poprawiają także wszelkie zadania zręcznościowe w postaci malowania, robótek ręcznych, szydełkowania i budowania modeli. Możesz tworzyć także mapy myśli, które będą stanowiły streszczenia przeczytanych tekstów. Poprawisz w ten sposób zdolność skupiania się i przekazywania swoich myśli w odpowiedni sposób.

Powrót na studia wiąże się ze zmianą aury, która staje się niesprzyjająca. Stajemy się ospali, a nasza energia całkowicie spada. Aby temu zapobiec, zadbajmy o swój umysł już dziś.