W dzisiejszych czasach warto zostać nauczycielem informatyki


Laptop

Sposób prowadzenia zajęć i poziom nauczania informatyki w polskich szkołach nie ma dobrej opinii. Zazwyczaj, każde dziecko już od najmłodszych lat ma kontakt z komputerami i smartfonami, dlatego uczniowie nudzą się w trakcie lekcji, podczas których muszą słuchać instrukcji o tym, jak prawidłowo uruchomić komputer. Rodzice nie widzą w tych ćwiczeniach żadnych korzyści dla swoich pociech, a znudzeni i zdemotywowani pedagodzy nie czują potrzeby ich uatrakcyjnienia. To wszystko tworzy miejsce dla nauczycieli informatyki chcących czegoś więcej dla siebie i swoich uczniów.

Zawód nie dla wszystkich

Nauczanie informatyki może wydawać się zajęciem dość niewdzięcznym, w którym trzeba pokonać mnóstwo przeszkód. Na drodze na pewno stanie podstawa programowa, która jest niedostosowana do współczesnych realiów. Całkiem możliwe, że spotkamy się też ze sprzętem, który odbiega od naszych oczekiwań. Dlaczego, pomimo tych wszystkich przeciwności, warto zostać nauczycielem informatyki? Właśnie po to, by zmienić podejście do tego przedmiotu zarówno uczniów, jak i nauczycieli oraz sprawić, że lekcje staną się wartościowe i rozbudzą prawdziwą pasję do informatyki.

Najważniejsze jest dobre podejście

Wielu absolwentów potwierdza, że to, jak przedmiot pamiętają po latach, zależy w dużej mierze od nauczyciela, który go prowadzi - czy wykłada informacje w przystępny sposób i jak przykłada się do prowadzenia zajęć. Śmiało można powiedzieć, że osoby, którym przez myśl przeszła informatyka studia podyplomowe powinny być gotowe na to, by dać z siebie jak najwięcej i wykorzystać potencjał, który jest w tym przedmiocie szkolnym. Programy komputerowe, takie jak pakiet Microsoft Office czy Gimp kryją w sobie wiele możliwości. Dzięki nietuzinkowemu podejściu i pomysłom na ciekawe projekty, można zachęcić uczniów do rozwijania swoich umiejętności i zainteresowań. Dobry nauczyciel informatyki będzie wspierał i zachęcał swoich uczniów do tego, by się rozwijali w tym kierunku.

Obecnie, postęp technologiczny zachodzi w zastraszająco szybkim tempie. Zawód nauczyciela informatyki zyskuje na znaczeniu, dlatego by odpowiednio kształcić przyszłe pokolenia, niezbędni są prawdziwi specjaliści - tacy, których pasjonuje swoja praca, zmotywowanych i dążących do tego, by zmienić warunki nauczania na lepsze. To idealna propozycja dla tych, którzy są gotowi do tego, by tchnąć nowe życie w zawód nauczyciela informatyki.