Terapia i zabawa. Dzieci lubią to miejsce.

20 lutego 2023

W sobotę, 28 stycznia, w Tychach oficjalnie otwarto Centrum Terapii i Diagnozy Fizjo-Sens z profesjonalną salą integracji sensorycznej. – Sala SI jest bogato wyposażona w certyfikowany sprzęt. Dlatego pozwala na różnorodną stymulację wszystkich zmysłów, a to ważne ze względu na indywidualne potrzeby terapeutyczne każdego dziecka – mówi Urszula Pianka-Panek, terapeutka i wykładowca akademicki.

W Centrum Terapii i Diagnozy Fizjo-Sens przecięto wstęgę i częstowano tortem. W imieniu inwestora – spółki Krafc Consulting – wszystkim pracownikom i współpracownikom, którzy przyczynili się do powstania centrum, dziękowała manager projektu Justyna Andrejczuk. W otwarciu wzięli udział słuchacze Instytutu Studiów Podyplomowych w Tychach, którzy studiują specjalność integracja sensoryczna. W sali SI Fizjo-Sens odbywali zajęcia praktyczne.

– Ta sala wyróżnia się dużą powierzchnią – ma 60 metrów kwadratowych. Wyposażona jest w sprzęt z najwyższej półki, atestowany przez Polskie Stowarzyszenie Terapeutów Integracji Sensorycznej. Można tutaj „przepracować” wszelkie aktywności sensoryczne u dzieci, które mają w tym zakresie deficyty – mówi Urszula Pianka-Panek, terapeutka dzieci i dorosłych, zajmująca się integracją sensoryczną oraz spektrum autyzmu, socjoterapeutka, wykładowca akademicki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Długosza w Częstochowie i Instytutu Studiów Podyplomowych w Tychach, wicedyrektor SP nr 17 z Oddziałami Integracyjnymi w Częstochowie.

Urszula Pianka-Panek zwraca również uwagę, że w niewielu tego typu obiektach znajduje się ścianka wspinaczkowa czy łóżko rehabilitacyjne. – Tu nie ma przypadków, wszystko jest zaprojektowane w przemyślany sposób i z pasją – dodaje specjalistka.

Centrum Terapii i Diagnozy Fizjo-Sens znajduje się przy ulicy Sienkiewicza 1 w Tychach. W ofercie znaleźć można indywidualne zajęcia integracji sensorycznej wg Anne Jean Ayres, twórczyni terapii SI, terapię wad postawy, terapię ręki, a także terapię neurotaktylną. Oprócz tego dzieci mogą skorzystać z grupowych i indywidualnych zajęć z symultaniczno-sekwencyjnej nauki czytania. Fizjo-Sens prowadzi również konsultacje i przygotowuje diagnozy.

W sali integracji sensorycznej dzieci mają możliwość skorzystania z bardzo wielu różnych sprzętów. Znajdziemy tam m.in. huśtawki, hamaki, platformy, równoważnie, drabinkę, ściankę wspinaczkową, maglownicę czy zjeżdżalnię z deskorolkami.

– Zależało nam, aby to pomieszczenie budziło w dziecku pozytywne emocje i poczucie bezpieczeństwa. Aby nie dekoncentrowało, ale zachęcało do ćwiczeń – mówi Aleksandra Precz, terapeutka integracji sensorycznej i fizjoterapeutka.

– Staramy się, aby prowadzona przez nas terapia była efektywna i przyjazna dla dzieci, a zajęcia ciekawe i stymulujące ich całościowy rozwój. Dzieci najlepiej uczą się poprzez zabawę, a u nas na pewno nie będą się nudzić. Zaangażują się w podejmowane aktywności, a co za tym idzie, szybciej osiągną wyznaczone cele terapii – dodaje Michalina Cimoch, terapeutka i certyfikowany diagnosta SI oraz fizjoterapeutka.

(JJ)

Otwarcie Centrum Terapii i Diagnozy Fizjo-Sens w Tychach fot. JJ


Centrum Terapii i Diagnozy Fizjo-Sens

ul. Sienkiewicza 1

43–100 Tychy

Godziny otwarcia: poniedziałek–piątek 7.00–19.00

tel. 511 769 172

[email protected]

www.fizjo-sens.pl