Sposoby radzenia sobie ze stresem w życiu codziennym


W dzisiejszych czasach stres dotyczy każdego z nas. W życiu codziennym jesteśmy poddawani wielu stresującym sytuacjom, począwszy od pracy poprzez sprawy osobiste. Sporo mówi się na temat niekorzystnego wpływu stresu na zdrowie fizyczne i psychiczne. Ludzie są bardziej świadomi powikłań związanych z długotrwałym działaniem stresu, więc starają się przed nim chronić, szukając odpowiednich sposobów. W dzisiejszym artykule chcemy przedstawić kilka pomysłów na walkę z tym niszczącym nas wrogiem.

Jak radzić sobie ze stresem

W walce ze stresem niezbędne jest zadbanie o nasze zdrowie. Właściwy sen, aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie się. Jesteś zestresowany? Spróbuj wybrać się na siłownie, pobiegać, popływać...każda aktywność fizyczna jest dobra, ponieważ podczas uprawiania sportu wydzielają się endorfiny, czyli hormony szczęścia. Ruch ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie, pomaga oderwać się od obowiązków choć na chwilę, co daje komfort psychiczny. Nasze ciało dotlenia się, a samopoczucie poprawia. Jednym słowem: warto!

Kolejnym sposobem na zniwelowanie stresu jest rozmowa z kimś bliskim. Długotrwały stres, który dusimy w sobie, jest dla nas podwójnie szkodliwy. Warto rozmawiać o negatywnych emocjach z bliskimi nam osobami, ponieważ mogą one wesprzeć nas psychicznie, bądź pomóc spojrzeć na daną sytuację z innej perspektywy.

Warto pamiętać w przypadku stresu o pozytywnym myśleniu. W momencie, kiedy stres dopada nas z pełną mocą, ciężko jest myśleć pozytywnie, każdy to wie, jednakże ta metoda pomaga. Na początku staramy się myśleć pozytywnie na siłę i może to wydawać się w pierwszej chwili bezsensowne, ale to pozwala umniejszyć negatywny wpływ problemu na nas, co może pomóc w rozwiązaniu go. Nabranie dystansu zawsze pomaga.

Kolejny sposób jest dosyć radykalny, lecz skuteczny. Po prostu zmień to, co Ci nie odpowiada. Warto czasem pomyśleć na szerszą skalę. W grę wchodzi przecież nasz komfort psychiczny oraz zdrowie fizyczne. Czasem więc warto wziąć pod uwagę zmianę pracy, która jest źródłem permanentnego stresu. Bywają jednak sytuacje, kiedy nie jesteśmy w stanie określić tego, co nas tak naprawdę stresuje. Warto wtedy usiąść z kartką papieru w ciszy i spróbować się zastanowić nad tym, co wywołuje w nas strach, niepokój, lęk czy bezsilność i po nitce dojść do przysłowiowego kłębka. Kiedy odkryjesz już, co jest źródłem stresu, masz dwie opcje. Wprowadzić zmiany, bądź zaakceptować stan faktyczny. Jeśli stres w naszym życiu codziennym związany jest z wyzwaniami, jakie stawia nam pracodawca, można albo zmienić pracę, albo pogodzić się z tym, jednocześnie pracując nad sobą, by znosić stres lepiej.

Ze stresem można radzić sobie również poprzez techniki oddechowe czy techniki relaksacji.

Życie bez stresu

Warto pracować nad zniwelowaniem poziomu stresu w naszym życiu codziennym. Ma to wiele zalet, które dotyczą sfery fizycznej jak i psychicznej. Odzyskanie równowagi psychicznej oraz ogólnie mówiąc, kondycji psychicznej, wpływa również na osoby z naszego najbliższego otoczenia. Poza tym, zyskamy chęci do życia oraz do realizacji swoich planów i marzeń.

A jak stres ma się do szkolnego środowiska?

Do sytuacji stresujących ucznia można zaliczyć już samo pojawienie się w szkole. Często sale lekcyjne i korytarze wywołują w dzieciach wysoki poziom lęku. Kolejnymi rzeczami wywołujących stres u uczniów są sprawdziany, kratówki, odpowiedzi przy tablicy. Warto pamiętać o tym, że nadmierne oczekiwania rodziców również powodują zdenerwowanie poprzez wygórowane oczekiwania. Ich ambicje mogą niesamowicie wpłynąć na dzieci. Kolejnym stresogennym czynnikiem mogą być wymagający Nauczyciele, dokuczający koledzy z klasy, brak akceptacji wśród nich, czy wezwanie rodziców do szkół.

Jeśli chodzi o Nauczycieli, oni również poddawani są stresującym sytuacjom. Jakie one mogą być? Choćby hospitacje, wizytacje. Uczniowie również mogą Nauczyciela stresować. Brak zdyscyplinowanej klasy, złe wyniki uczniów w nauce. Brak współpracy z rodzicami również wpływa na poziom stresu Nauczycieli. Do tego dochodzą problemy pozaszkolne, kontrole zewnętrzne czy kłopoty z przełożonymi.

Jak można pomóc uczniom w radzeniu sobie ze stresem wynikającym ze szkolnych problemów?

Nauczyciel może zacząć od okazywania uwagi i zainteresowania uczniom, dając im do zrozumienia, że są oni dla niego ważni. Należy okazywać im szacunek i sympatię. Nauczyciel powinien słuchać, co mówią do niego uczniowie, starać się ich nie osądzać, pytać ich o zdanie i w żadnym wypadku nie ośmieszać przed klasą, ponieważ to niesie ze sobą niesamowicie krzywdzące dla dziecka konsekwencje w jego psychice.

Co Nauczyciel może zrobić dla samego siebie, by zwalczyć stres?

Warto spróbować pozbyć się negatywnych emocji poprzez choćby spacer czy skupienie się na wykonywaniu innej czynności np. czytanie ulubionej książki, posłuchanie relaksacyjnej muzyki. Jeśli ma się więcej czasu, można spróbować wyciszyć umysł, co wpływa pozytywnie na ciało. W szkolnym środowisku jest to niemożliwe, jednakże warto poza szkołą unikać hałasu. Warto pamiętać o asertywności, by nie brać wszystkiego na swoje barki oraz pozwolić sobie na porządny odpoczynek. I przede wszystkim należy pracować nad poczuciem własnej wartości.