Razem o autyzmie w Tychach

2 kwietnia 2024

Kwiecień to Światowy Miesiąc Świadomości Autyzmu. Urząd Miasta Tychy przygotował akcję informacyjno-edukacyjną pn. "Razem o autyzmie" w ramach której odbędą się m.in. spotkania ze specjalistami, warsztaty, szkolenia czy wieczór filmowy. Pierwsze wydarzenie już 2 kwietnia - w Pasażu Kultury Andromeda odbędzie się panel dyskusyjny, podczas którego będzie możliwość zadawania pytań ekspertom - pedagogom specjalnym, pracownikom naukowym, terapeutom rodzinnym, nauczycielom.

- Stawiamy na wiedzę, na wskazówki dla praktyków - rodziców i nauczycieli - mówi Maciej Gramatyka, pełniący funkcję prezydenta Tychów. - W naszym mieście coraz więcej jest orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego wydawanych uczniom ze względu na spektrum autyzmu, dlatego staramy się przekazywać wszystkim zainteresowanym aktualną wiedzę na ten temat.

Zaplanowane przez tyski magistrat wydarzenia mają na celu zwiększenie wiedzy na temat spektrum autyzmu wśród tyszan oraz promowanie akceptacji wobec osób z autyzmem, a także poszerzenie świadomości na temat tego, że różnorodność jest naturalną częścią ludzkiego życia.

- Zaprosiliśmy pedagogów specjalnych, psychoterapeutów, pracowników naukowych, nauczycieli z wieloletnim doświadczeniem, by zechcieli podzielić się z nami wiedzą i doświadczeniem - podkreśla Maciej Gramatyka. - Tym bardziej, że część z nich to samorzecznicy - ich perspektywa może być tym bardziej cenna.

Patronat nad wydarzeniem objął Instytut Studiów Podyplomowych oraz Institutum Scovorodianum Investigationis. W ramach akcji napis TYCHY przy al. Niepodległości w dniach 1-6 kwietnia zostanie podświetlony na niebiesko - symboliczny kolor spektrum autyzmu.

PROGRAM WYDARZEŃ W RAMACH AKCJI "RAZEM O AUTYZMIE"

2.04.2024 Panel dyskusyjny pn. „Porozmawiajmy o spektrum autyzmu”.

„Porozmawiajmy o spektrum autyzmu”, podczas którego będzie możliwość zadawania pytań ekspertom - pedagogom specjalnym, pracownikom naukowym, terapeutom rodzinnym, nauczycielom.

Miejsce: sala projekcyjna, Pasaż Kultury Andromeda, godz. 15.00-17.00

Prowadzący:

dr Sabina Pawlik - pedagożka specjalna, pracuje w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pełni funkcję zastępcy dyrektora kierunku Pedagogika oraz koordynatorki ds. dostępności na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Współprowadzi również grupę „Neuroróżnorodny UŚ” dla osób studiujących w spektrum autyzmu.

Aleksandra Rumińska - doktorantka pedagogiki, nauczycielka akademicka (specjalizuje się w spektrum autyzmu), koordynatorka badań interdyscyplinarnych w Institutum Investigationis Scovorodianum, specjalistka ds. poradnictwa rodzinnego (Transkulturowa Psychoterapia Pozytywna). Prowadzi konsultacje i wsparcie dla osób funkcjonujących w spektrum i ich bliskich.

dr Agnieszka Lewko - pedagożka specjalna, zawodowo i osobiście związana z osobami w ASC od 20 lat. Pracowniczka badawcza i dydaktyczna Uniwersytetu Śląskiego oraz Instytutu Studiów Podyplomowych, nauczycielka współorganizująca kształcenie specjalne w tyskiej szkole podstawowej, trenerka w Fundacji Ulica, współpracuje z tyskim OREW, szczególnie związana ze Świetlicą Terapeutyczną PSONI. Autorka publikacji naukowych z zakresu pedagogiki specjalnej, członkini grupy Neuroróżnorodny UŚ.

Monika Burzyńska - nauczycielka, autoterapeutka, trenerka TUS, praktyczka metody Kid's Skills, prowadzi kreatywne zajęcia dla dzieci w duchu pedagogiki lasu. Pracowniczka Instytutu Studiów Podyplomowych, prywatnie mama nastolatka w autystycznym spektrum, od 1,5 roku prowadzi spotkania Klubu Świadomej Młodzieży i Klubu Świadomego Rodzica w Tychach.

(on-line) Kacper Rudak - samorzecznik, działacz na rzecz osób ze spektrum autyzmu. Mieszka w Koszalinie, gdzie przy pomocy lokalnej fundacji Zdążyć z Miłością, organizuje akcję „Koszalińska Szkoła Przyjazna Dla Autyzmu". Prowadzi też zajęcia w szkołach w całym kraju. Absolwent dwóch kierunków studiów- Inżynierii Środowiska i Pedagogiki na Politechnice Koszalińskiej. Interesuje się tematyką spektrum autyzmu, psychologią, głównie zagadnieniami dotyczącymi okresu wychowywania nastolatków. Współpracuje z fundacją Autism Team.

(on-line) Marek Stankiewicz - fotograf przyrody z pasji życiowej, pedagog specjalny zrządzeniem losu, Konsultant Transkulturowej Psychoterapii Pozytywnej, społecznik, self-adwokat w spektrum AuDHD. Współpracuje z fundacjami działającymi na rzecz osób w spektrum, prowadzi szkolenia dla rodziców, nauczycieli, specjalistów. Uczy studentów na temat autyzmu i prawidłowego podejścia do osób w spektrum. Prowadzi bloga „Autistic Snapshots”, w którym stara się pokazać, jak osoba w spektrum widzi i odbiera rzeczywistość.

5.04.2024 Marsz w kolorze blue

5 kwietnia w godz. 10.00-11.00 zapraszamy przedszkolaki, dzieci i młodzież szkolną wraz z nauczycielami, ubrane na niebiesko, na event pn. „Marsz w kolorze blue”, który odbędzie się pod Żyrafą. Będzie to okazja, aby wspólnie wyrazić swą solidarność z osobami ze spektrum autyzmu. W ramach eventu odbędzie się występ zespołu Oligo Mix Band.

Szczegółowych informacji na temat marszu udziela Barbara Żaczek - Janeczko z Zespołu Szkół Specjalnych Nr 8 w Tychach, pod numerem telefonu 32 218 00 50.

11.04.2024 Warsztat rodzinny z elementami arteterapii

11 kwietnia w Galerii Sztuki Obok w Pasażu Kultury Andromeda w godz. 17.00-19.00 odbędzie się Warsztat rodzinny z elementami arteterapii, na który zapraszamy rodziny z dziećmi w autystycznym spektrum. Spotkanie poprowadzą: Monika Burzyńska i dr Agnieszka Lewko. Zapisy>>

16.04.2024 projekcji filmu ŚUBUK

16 kwietnia w sali projekcyjnej w Pasażu Kultury Andromeda w godz. 17.00 -19.00. Planowane jest wyświetlenie projekcji filmu ŚUBUK z 2022 roku w reżyserii Jacka Lusińskiego, który opowiada historię matki autystycznego chłopca. Po obejrzeniu filmu przewidziana jest dyskusja z uczestnikami projekcji. Prowadzącymi będą Monika Burzyńska i Aleksandra Rumińska. Wstęp wolny.

25.04.2024 szkolenie pn. „Poznaj ucznia w spektrum autyzmu”

Miejsce: sala 100, I piętro, Urząd Miasta Tychy, godz. 9.00-11.00.

Zapisy: pod numerem telefonu 32 776 35 10.

Adresaci: nauczyciele, psycholodzy, pedagodzy.

Tematy:

Co to jest „spektrum autyzmu”

Percepcja i przetwarzanie bodźców.

Praca z uczniem w spektrum autyzmu.

Jak wzmacniać obustronną komunikację pomiędzy uczniem, a pedagogiem.

Kompetencje interpersonalne w szkole.

Prowadzący:

Poprowadzą je Agnieszka Warszawa i dr Michał Handzel - terapeuci, konsultanci PPT (Transkulturowa Psychoterapia Pozytywna), logoterapeuci, specjaliści w zakresie wsparcia terapeutycznego osób w spektrum autyzmu i/lub ich rodzin, naukowcy.