Pobudź umysł, czyli co jeść podczas sesji


Chłopak czyta książkę na studiach podyplomowych

Sesja nadchodzi wielkimi krokami, więc należy zastanowić się nad wszystkimi dostępnymi sposobami, które rozruszają nasze szare komórki. Bardzo duże znaczenie dla samopoczucia, nastroju i pracy mózgu ma dieta. Co zrobić, aby zmaksymalizować wydajność naszej nauki?


Właściwe nawodnienie


Nawadnianie organizmu jest ważnie nie tylko podczas wysiłku fizycznego, ale również umysłowego. Odpowiednia ilość płynów wpływa na naszą efektywność, ponieważ nawet lekkie odwodnienie powoduje ospałość, trudności z koncentracją oraz sensownym myśleniem. Najlepiej jest pić wodę mineralną, a unikać napojów gazowanych.


Dieta stymulująca mózg


Przy doborze produktów spożywczych powinniśmy skupić się na tych, które zawierają pełnowartościowe białko, czyli tłuste ryby, nabiał i chude mięso. Dzięki białku nasz mózg lepiej i szybciej przyswaja wiedzę - stajemy się bardziej wydajni. Podczas gorącego czasu dla studenta, jakim jest sesja, powinniśmy z naszej diety wyeliminować potrawy ciężkostrawne, tłuste oraz fast foody. Dają one poczucie sytości na krótko, a organizm musi się nieźle namęczyć, aby je strawić. Dodatkowo powodują, że jesteśmy senni i trudno nam się skupić.


Do zagryzienia


Każdy dobrze wie, że podczas nauki lubimy sobie coś pochrupać. Zamiast decydować się na chipsy, powinniśmy sięgnąć po zdrowe i smaczne orzechy – są one bogate w fosfor, miedź, mangan i magnez, dzięki czemu bardzo pobudzają pracę szarych komórek. Do wyboru mamy wiele rodzajów orzechów, a każde z nich różnią się pod względem zawartości składników. Warto sięgać po różne z nich, jednak unikać solonych.


Kawa TAK, ale z głową


Kofeina zawarta w kawie nas rozbudza, poprawia nastrój i pozwala się lepiej skoncentrować, jednak należy ją spożywać z umiarem. "Przeholowanie" z jej ilością może wywołać uczucie roztrzęsienia oraz złe samopoczucie. Jeśli nie jesteśmy fanami kawy, możemy ją zastąpić herbatą lub kakao, które również zawierają kofeinę, ale w mniejszej ilości. Zdecydowanie powinniśmy unikać napojów energetycznych, które tylko na chwilę dodają nam energii. Ich zamiennikiem może być świeżo wyciśnięty sok z owoców lub warzyw.


Dieta jest bardzo ważnym elementem życia, a podczas sesji wymagającej skupienia, jest czynnikiem, który w dużym stopniu może nam ułatwić przebrnięcie tego trudnego okresu. Do wszystkiego trzeba podejść z rozsądkiem, a jeśli coś może nam pomóc, to czemu by z tego nie skorzystać?