Nie daj się i działaj! Jak odnaleźć utraconą motywację?

14 kwietnia 2020

Nikt się tego nie spodziewał, że tak nagle nauka przeniesie się do świata wirtualnego ze względu na okoliczności, w jakich się znajdujemy. Codziennie towarzyszy nam poczucie zagrożenia o przyszłość, strach i lęk. Bezpieczeństwo jest sprawą pierwszorzędną, jednak jeśli zostaje nam ono zapewnione, co dalej?

W tym trudnym czasie często pojawia się niechęć do zdobywania wiedzy czy poszerzania kompetencji. Brakuje nam motywacji do działania i łatwo poddać się zniechęceniu. Szczególnie w tak trudnym czasie, powinniśmy odnajdywać siły do działania. Co jednak zrobić, gdy po prostu brak nam motywacji? Jak ją odszukać i zapobiec prokrastynacji?


Motywacjo, gdzie jesteś?

W dzisiejszym artykule przedstawiamy wam sposoby na odnalezienie motywacji do działania.


1. Wyznacz sobie cel

Wyznaczanie konkretnych celów, ma ogromne znaczenie. To podstawa w realizacji planów. Wyznaczanie celów nastawia Twój umysł na ich osiągnięcie i zapobiega działaniu na oślep. Skoro wiesz, gdzie zmierzasz, możesz mierzyć przebytą drogę i analizować dotychczasowe postępy. Załóż sobie, co konkretnie chcesz osiągnąć i zapisz to na kartce. Pamiętaj, że cel musi być sprecyzowany. Musisz również określić czas przeznaczony na jego realizację. Nie zapominaj również, że jego atrakcyjność wypływa znacząco na Twoją motywację, więc zadbaj o to, by cel był realny, ale i niezbyt łatwy do zrealizowania, ponieważ zbyt proste zadania zabijają naszą kreatywność i zapał do działania.


2. Działaj tu i teraz

Pamiętaj, że motywacja nie jest rzeczą stałą. Nie można być bez przerwy pobudzonym do działania. Często wpadamy w pułapkę, oczekując na "właściwy moment" i żyjemy przekonaniem, że jeszcze na wszystko przyjdzie czas. W świetle ostatnich wydarzeń w kraju i na świecie powinniśmy jednak czuć się bardziej zmotywowani do działania tu i teraz. Jedyne, co posiadamy to teraźniejszość. Trzeba nauczyć się działać wtedy, gdy mamy na to najmniejszą ochotę, ponieważ dzięki temu nie jesteśmy uzależnieni od naszych emocji i nie marnujemy cennego czasu.


3. Wizualizuj

Wizualizacja ma ogromną moc. Dzięki niej poczujesz się, jakbyś osiągnął to, co jest Twoim celem i o co walczysz. Spróbuj przenieść się do tego momentu, poczuj całą gamę uczuć, która będzie Ci towarzyszyć, kiedy w końcu osiągniesz to, czego pragniesz. Ten stan wywoła w Tobie pozytywne emocje, co zmotywuje Cię do działania. Pozwoli również oswoić Ci się z tą wizją.


4. Małe kroki, ale do przodu

Kiedy stoimy przed ogromnym wyzwaniem, w pierwszej chwili może nas opanować strach. Droga, którą mamy do przebycia, wydaje się wręcz niemożliwa do przejścia. Pojawia się obawa czy aby na pewno uda mi się osiągnąć to, czego pragnę? Na ratunek przychodzi technika podziału celu na mniejsze cele. Rozplanuj sobie, co w danym okresie masz osiągnąć i realizuj plan krok po kroku. Nie próbuj zrobić wszystkiego naraz. Mały krok, którego wyniki widzisz od razu, przyniesie lepszy efekt niż wielkie plany, na których realizacje potrzeba czasu, więc i na efekty trzeba poczekać. A widoczne rezultaty motywują.


5. Inspiruj się historiami ludzi sukcesu

Kiedy widzimy, że ogromne cele udało się osiągnąć innym, możemy odnaleźć nadzieję i motywację do zrealizowania własnych. Warto pamiętać o tym, że środowisko, w których żyjemy, ma znacznie. To bardzo ważne, by w swoim życiu słuchać, czytać i obracać się w towarzystwie ludzi, którzy osiągnęli to, czego my również pragniemy, ponieważ takie osoby mogą zmobilizować nas do działania. Oczywiście w czasach panującej epidemii, dla naszego bezpieczeństwa musimy pozostać w domach, ale istnieje Internet, w którym znajdziemy całą masę inspirujących wywiadów, filmów czy artykułów. Warto czytać słowa utalentowanych, zmotywowanych osób i czerpać od nich energię.


Czasy, jakie są, każdy widzi. To zrozumiałem, że poziom stresu jest znacznie większy niż wcześniej. Obawiamy się o swoją przyszłość i przyszłość naszych bliskich. Bardzo łatwo jest się pogubić bądź zostawić swój rozwój osobisty „na potem”, kiedy sytuacja się polepszy. Jednak nie zapominajmy, że najważniejsze, co mamy to cenny czas. Wykorzystajmy go mądrze, dzięki czemu wzrosną nasze kompetencje. Co więcej, kiedy mamy głowę zajętą nauką, odrywamy się od toksycznych informacji podawanych w mediach. Warto się nie poddawać i odważnie realizować swoje plany.

Pamiętaj jednak, że sama motywacja nie wystarczy. Motywacja jest niezwykłą siłą, która pomoże Ci zacząć działać, jednak sukces zależy od systematycznie powtarzanych działań, czyli od nawyku. Pamiętaj, by działać codziennie, małymi krokami ale w dobrym kierunku.