Nauczycielu: odpocznij! Wartościowe seriale


Skoro wakacje i wolny czas, to pora nadrobić zaległości serialowe. Wychodzi ich obecnie tyle, że być na bieżąco mogą być już chyba tylko krytycy. W co wobec tego włożyć ręce? Wybraliśmy 5 wartościowych tytułów.

Breaking Bad. Jeżeli jeszcze nie widziałeś tej opowieści o szarym nauczycielu chemii, który osiąga sukces w narkobiznesie, to powinieneś czym prędzej! Nawet nie dlatego, że zarobki w szkołach są niskie. Dlatego, że to doskonała, wielokrotnie nagradzana opowieść (Emmy, Złoty Glob i dziesiątki innych), która trzyma w napięciu i ma piekielnie dobrze, wiarygodnie zbudowanych bohaterów. To jeden z najważniejszych seriali świata, który doczekał się już m.in. spin offu ("Better Call Saul"), czyli opowieści równoległej, poświęconej jednemu z bohaterów. Serial jest genialny.

Rojst '97. Drugi sezon serialu kryminalnego dziejącego się w Polsce z przeszłości to hit tego lata. Pierwszy rozgrywał się w PRL, drugi to opowieść o dziennikarzach próbujących rozwikłać sprawę ciała dziecka odnalezionego we Wrocławiu ogarniętego powodzią. Pierwszorzędne nazwiska polskich aktorów, przekonująca, nostalgiczna scenografia ('90) i wciągająca historia. Z pewnością jeden z lepszych polskich seriali.

Czarnobyl. Tragiczny, przejmujący, doskonały. Luźno inspirowany wątkami z reportażu tym samym tytule, za którą to, m.in., białoruska pisarka Swietłana Aleksijewicz otrzymała Nagrodę Nobla. Serial opowiada tragedie ludzkie, z jakimi zmagali się mieszkańcy Prypecia i Czarnobyla, gdy wybuchł reaktor. I tylko 5 odcinków, jeśli nie jesteś fanem spaghetti. Zdecydowanie must see!

Atypowy to jedna z tych opowieści o osobach ze spektrum autyzmu, których popularne platformy dostarczają nam sporo, bo i Sheldon z superpopularnej "Teorii wielkiego podrywu" czy "Młody Sheldon". "Atypowy" imieniem Sam wchodzi w dorosłość i próbuje znaleźć dziewczynę. Serial jest ciepły, przejmujący i dobrze pozwala zrozumieć zachowanie osób w spektrum. Polecamy!

BoJack Horseman to... serial animowany. Jednak zdecydowanie dla dorosłych. BoJack to człowiekokoń, gwiazda Hollywood w świecie, w którym żyją zantropomorfizowane zwierzęta. Jak na gwiazdę przystało, ma problem z alkoholem, narkotykami i relacjami z bliskimi. Serial jest satyrą na świat szołbiznesu i świat w ogóle, bywa zabawny, ale w przeważającej mierze jest smutny i depresyjny. Naprawdę warto.