Matematyk - zawód z przyszłością?

16 stycznia 2020

Matematyka

Wciąż panuje błędne przekonanie, że matematyk to jedynie zawód dla nauczyciela. W dodatku wiele osób postrzega matematyka stereotypowo i wyobraża sobie na przykład złośliwą, starszą panią, która jest postrachem uczniów. Tymczasem dziś matematyk pracuje w korporacyjnej firmie, banku lub prowadzi własny biznes. Specjalistom w tej dziedzinie pracodawcy są w stanie naprawdę dużo zapłacić.

Studiowanie matematyki (także w trybie podyplomowym) uczy przede wszystkim analitycznego, skutecznego rozwiązywania problemów. Nauczyciele akademiccy wskazują, że błędem jest, że w szkołach dzieci uczą się na pamięć wzorów, twierdzeń i regułek, które z prawdziwą matematyką mają niewiele wspólnego. Matematyka to narzędzie, które przede wszystkim ma służyć do codziennego rozwiązywania problemów dotyczących spraw zawodowych, a nawet życia prywatnego. Według wielu statystyk, badań i prognoz to właśnie matematycy w najbliższych latach będą najbardziej pożądaną grupą zawodową.

Szerokie perspektywy

Pracodawcy, decydując się na zatrudnienie specjalistów, znacznie częściej wybierają tych, którzy skończyli matematykę, a nie finanse i rachunkowość czy ekonomię. Przed matematykami otwierają się drogi do takich zawodów, jak np. analityk rynku, inżynier oprogramowania, aktuariusz, który wycenia wartość projektów finansowych oraz ocenia ryzyko. W połączeniu z innymi kompetencjami matematycy z powodzeniem znajdują zatrudnienie w takich branżach, jak ubezpieczenia, finanse i bankowość, marketing czy statystyka.

Przewaga nad innymi

Osoby, które ukończyły matematykę, mają często przed sobą lepsze perspektywy zawodowe od innych. Mając umiejętność analitycznego myślenia, planowania i przewidywania, z powodzeniem poprowadzą własną działalność gospodarczą. Dla matematyka ułożenie biznesplanu, zaplanowanie wydatków oraz księgowość to codzienność, w której czuje się jak ryba w wodzie.

Zawód nie dla każdego

Niestety, jak do większości zawodów, tak i do pracy matematyka potrzebne są pewne predyspozycje. Taka osoba musi przede wszystkim umieć myśleć abstrakcyjnie oraz potrafić tworzyć różne schematy rozwiązań dla jednego problemu. Do nauki matematyki wymagana jest sumienność, ponieważ matematyki trzeba się uczyć całościowo, rozumieć i chociaż w niewielkim stopniu posługiwać się wszystkimi narzędziami z tej dziedziny. Najważniejsze z tego wszystkiego jest jednak to, aby matematykę po prostu lubić.

Podsumowując, przed matematykami otwartych jest wiele dróg zawodowych, gdzie będą odnosić sukcesy. Gdy studiuje się kierunki ścisłe, karierę można rozwijać nie tylko w placówkach edukacyjnych. Wiele osób uzdolnionych często nie dostrzega swojego matematycznego potencjału, ponieważ wadliwy program nauczania nie pozwala na rozwinięcie tych umiejętności, a wręcz nagminnie im przeszkadza.