Jaki tytuł i dokument uzyskam po ukończeniu studiów podyplomowych?

30 czerwca 2022

osoby przy biurku

Studia to czas, w którym pojawiają się pierwsze poważne decyzje. Trzeba wtedy przemyśleć, co tak naprawdę chciałoby się robić w życiu. Osoby zainteresowane rozwojem swoich umiejętności często wybierają studia podyplomowe. Jaki dokument uzyskuje się po takich studiach? Czy warto podejmować się dodatkowych lat nauki?

Po studiach podyplomowych

Jedno z najczęściej zadawanych pytań odnośnie studiów podyplomowych, dotyczy kwestii otrzymywanego tytułu po ukończeniu dodatkowych lat nauki. Studia podyplomowe podejmowane są przez osoby, które posiadają już wykształcenie wyższe (licencjat, inżynier, magister). Warto jednak mieć na uwadze fakt, że według prawa polskiego, ukończenie studiów podyplomowych nie uprawnia do otrzymania dodatkowego tytułu naukowego. Nie oznacza to, że nie warto kształcić się dłużej niż 5 lat, gdyż obecnie pracodawcy pozytywnie rozpatrują kolejne lata nauki podejmowane przez kandydatów na konkretne stanowisko.

Co daje kształcenie podyplomowe?

Nieotrzymanie dodatkowego tytułu naukowego nie oznacza, że absolwent nie będzie posiadał żadnych korzyści z dodatkowych lat edukacji. Studia podyplomowe kończą się uzyskaniem świadectwa ukończenia studiów podyplomowych według obowiązującego wzoru MNiSW. Ponadto, to świetna opcja dla ambitnych osób, którym zależy na znalezieniu wymarzonej, dobrze płatnej pracy. Dodatkowe umiejętności, potwierdzone świadectwem są potężnym atutem, który doceniany jest przez pracodawców. Pozyskiwanie wiedzy specjalistycznej przez studenta z konkretnego materiału, dostarcza mu niezbędnych kompetencji, które wykorzysta z pewnością na późniejszych etapach rozwoju swojej kariery zawodowej.

Mówi się, że czas studiów, to najlepszy okres w życiu człowieka. To szanse, które warto dobrze wykorzystać. Studia podyplomowe to możliwość zwiększenia swoich kompetencji i pozyskania odpowiedniej wiedzy, potrzebnej do rozwoju kariery zawodowej. Rozwój osobisty to ważna kwestia, której nie należy pomijać, gdyż pracodawcy cenią sobie ambitnych pracowników.