Jak wyglądają studia podyplomowe dziś? 5 rzeczy, o których musisz wiedzieć


Słuchacze ISP po studiach podyplomowych

Współczesny styl studiowania różni się od tego, który dominował jeszcze kilka lat temu. Wynika to z oczekiwań słuchaczy, ich stylu życia oraz realiów rynku pracy. Sucha teoria ustąpiła praktyce, a sztywny plan elastyczności. Zmieniła się także rola wykładowcy, który nie jest już tylko osobą przekazującą wiedzę, lecz także partnerem okazującym wsparcie w działalności naukowej i zawodowej. Świadomi zmian, postawiliśmy w ISP na nowoczesne studia podyplomowe, dostosowane do potrzeb naszych słuchaczy. Jak wyglądają dzisiejsze studia podyplomowe?

Dopasowanie do słuchacza

Słuchacz to dziś osoba, która musi dzielić swój czas między rodzinę, obowiązki zawodowe i naukę. Z tego powodu nie dysponuje już taką swobodą i ilością czasu, co słuchacze jeszcze parę lat temu. Szybkie tempo życia i wysokie wymagania na rynku pracy sprawiają, że słuchacze szukają studiów podyplomowych, które będą zoptymalizowane i dopasowane do ich napiętego harmonogramu. Współczesne studia podyplomowe oferują więc znacznie bardziej przemyślane plany zajęć i elastyczność. Jesteśmy świadomi, że czasem trzeba ustalić kompromisowe rozwiązania i ułatwić słuchaczom studiowanie tak, jak tylko się da.

Charakter zajęć

Studia podyplomowe już dawno przestały polegać na suchym wykładaniu wiedzy i jej notowaniu. Teoria jest ważna, jednak najważniejsze jest to, by każdy mógł ją zamienić w konkretne umiejętności. Aby przekazywana wiedza nie była oderwana od rzeczywistości, nasze zajęcia w dużej mierze opierają się na spotkaniach z ekspertami, wyjściach do interesujących placówek, nowoczesnych i interaktywnych formach kształcenia czy rozwijających warsztatach. Dzięki temu słuchacze mogą dotknąć branż, w których chcą pracować i dowiedzieć się wyłącznie tego, co pomoże im odnaleźć się na rynku pracy.

Relacje z wykładowcami

Kim jest dzisiaj wykładowca? To przede wszystkim partner w dialogu. Jego zadaniem nie jest tylko przekazanie wiedzy i jej sprawdzenie, lecz zadbanie o to, żeby każdy słuchacz rzeczywiście ją przyswoił i mógł wykorzystać w swojej przyszłej pracy. Dlatego nasi wykładowcy podchodzą do słuchaczy z dużą wyrozumiałością. Stawiają na budowanie relacji, okazywanie wsparcia i pomocy. Wiedzą, jak wyglądają dzisiejsze realia, przez co w naturalny sposób nawiązują nić zrozumienia. Są najwyższej klasy specjalistami, którzy chcą nauczać przez rozmowę i współpracę.

Egzaminy

Egzaminy na studiach podyplomowych to nie matura. Ich celem nie jest zaliczenie samo w sobie, lecz nauczenie słuchaczy tego, co najbardziej przyda im się w działalności zawodowej. Zdajemy sobie sprawę z tego, że egzaminy są tylko jednym z elementów studiów, a nie „być albo nie być” każdego słuchacza, dlatego wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom, podajemy pomocną dłoń i pomagamy w naucę, jak tylko możemy. Nie chcemy by nasze egzaminy wywoływały stres i zdenerwowanie, lecz żeby były naturalnym etapem studiowania, z którym poradzi sobie każda zaangażowana osoba.

Nauczane kompetencje

Skoro zmienił się styl nauczania, zmienił się także jego przedmiot, a raczej punkt ciężkości. Współczesnych pracodawców nie interesuje wiedza teoretyczna. Interesują ich umiejętności, kwalifikacje i kompetencje. Przyjmując pracownika, oczekują od niego samodzielności. Mają to na uwadze, zadbaliśmy o to, żeby wszystkie oferowane przez nas specjalności były w jak największym stopniu nastawione na praktykę. Nasi słuchacze więcej czasu spędzają ćwicząc i rozwijając konkretne umiejętności, niż ucząc się teorii z książek. Dzięki temu po ukończeniu studiów są samodzielnymi i kompleksowo wykształconymi pracownikami w swoich zawodach.

ISP to miejsce, w którym najważniejsze są relacje. Budujemy je na zaufaniu, zrozumieniu i nowoczesnym podejściu. Nawet osoby, które obawiały się powrotu do edukacji, przyznają, że nasze studia podyplomowe są przede wszystkim przyjazne. Ty również możesz się o tym przekonać — wystarczy, że wybierzesz wymarzoną specjalność i zaczniesz naukę razem z nami!