Jak pomóc dziecku w nauce Matematyki?

31 stycznia 2020

Matematyka

Matematyka - jedni nazywają ją "królową nauk", innym spędza sen z powiek. Jednak ten przedmiot to coś więcej niż cyfry i liczby, to sposób w jaki myśli nasz mózg. Ona uczy nas analitycznego, racjonalnego myślenia i uwielbia związki przyczynowo skutkowe.

Powszechne jednak jest to, że dzieci mają z nią problem. Ciężko jest skłonić je do zakochania się w tym przedmiocie ścisłym, którego fundamentem jest logika.

Powstaje pytanie, jak więc pomóc dzieciom w zrozumieniu tego przedmiotu? Przygotowaliśmy sześć pomysłów na rozwiązanie tej nurtującej osoby dorosłe zagadki!

1. Podstawowym błędem jest porównywanie wyników dziecka z wynikami jego rówieśników.

Każde z nich rozwija się w różnym tempie i nie można porównywać umiejętności jednego dziecka z drugim, ponieważ jest to bardzo krzywdzące dla jego psychiki. Przez zdania takie jak „wszyscy inni już to opanowali, a Ty co?!” lub „Adam potrafi znakomicie liczyć, a Ty zawsze jesteś w tyle!” dziecko czuje się gorsze. Dotyka go ta krytyka w bardzo bolesny sposób. Jako osoby dorosłe dbające o jego rozwój, nie możemy sobie na to pozwolić.

2. Dostosuj słownictwo do dziecka i nie karć go, gdy przychodzi do Ciebie z prośbą o pomoc. Jeśli maluch żali się, że nie jest w stanie zrozumieć danego zagadnienia, zabroniony jest krzyk i używanie zwrotu "Jak możesz tego nie rozumieć?!". Odpowiadaj z troską, cierpliwie i ze zrozumieniem potrzeb dziecka.

3. Nie zabraniaj dziecku liczyć na palcach czy przy użyciu przedmiotów.

4. Zachęcaj dziecko do rozwiązywania problemów, a nie uczenia się schematów, pamięciowo. Zmotywuj dziecko do tego, by samodzielnie wyciągało wnioski i szukało rozwiązań. By robiło to z zaciekawieniem.

5. Nie wyręczaj dziecka w żadnym zadaniu. Dzięki temu nauczy się samodzielność oraz tego, że popełnianie błędów jest czymś normalnym i nie wpływa to w żaden sposób na to, jak kochane i wartościowe jest.

6. Uczenie poprzez zabawę! Graj z dziećmi w gry edukacyjne, używaj kreatywnego myślenia, by urozmaicić proces nauki. To możliwe i sprawi, że dziecku łatwiej będzie przyswoić wiedzę.