​Izolacja w dobie pandemii – 10 sposobów na przyjemne spędzenie czasu w domu

19 marca 2021

Pandemia koronawirusa zmieniła codzienność naszą i naszych dzieci. Starsze uczą się zdalnie, młodsze, choć większość z nich powróciła do przedszkoli, zostały pozbawione wielu aktywności, wcześniej stanowiących nieodłączny element dnia. Zamknięte kina i teatry oraz odwołanie większości zajęć dodatkowych sprawiło, że zmniejszyła się ilość okazji do integracji z innymi dziećmi, co szczególnie odczuli jedynacy. W oczekiwaniu na zmianę sytuacji warto poszukać sposobów na uprzyjemnienie dziecku (oraz sobie) czasu, który spędzamy w domu.

W domowych pieleszach nie musi być nudno

Chociaż nic nie zastąpi chwil spędzonych na świeżym powietrzu, a zajęcia sportowe, koncerty i teatrzyki przenoszone, na ile to możliwe, w domowy wymiar, mogą nieco stracić na atrakcyjności, nic nie stoi na przeszkodzie, by ciekawie spędzić czas w domu. Przedstawione poniżej propozycje na domowe rozrywki oraz zajęcia nie są z pewnością listą kompletną. To przykłady, które można z powodzeniem modyfikować, dostosowując je do wieku dzieci, ich zainteresowań i możliwości. Sprawdź, co może spodobać się Twoim najbliższym.


1. Czytanie

Jako społeczeństwo czytamy coraz mniej i często zapominamy o tym, by zaszczepiać w najmłodszym pokoleniu miłość do książek. Tymczasem już wybór lektury może być doskonałą zabawą. Spytaj dziecko, o czym chciałoby poczytać lub posłuchać – odpowiedzi potrafią być zaskakujące. Poszukajcie książek we wskazanej tematyce, jeśli dziecko zna już litery, spróbujcie czytać wspólnie, może z podziałem na role? Nic nie stoi na przeszkodzie, by następnie wymyślić dalszy ciąg przeczytanej historii...


2. Zabawy plastyczne

Z tej aktywności ucieszą się zwłaszcza przedszkolaki. Bloki, kredki, flamastry, papier kolorowy i farbki to podstawa, radosna twórczość nie ma jednak granic, można zatem do listy tradycyjnych przyborów dołączyć dodatkowe akcesoria. Jesienią przydadzą się kolorowe liście, zimą wata, z której powstanie bałwanek, a o każdej porze roku plastelina, brokat i dużo koralików. Kolorowy zawrót głowy gwarantowany.


3. Wspólne gotowanie

Czas spędzony w kuchni zaowocuje nie tylko smakowitą surówką czy pysznym ciastem. Maluchy bardzo lubią wykonywać „dorosłe” obowiązki, a asystując przy przygotowywaniu posiłków czują się doceniane i ważne. Do wspólnego gotowania często można przekonać także starsze dzieci. Tym razem rodzic może wystąpić w roli ucznia. Twojego syna interesuje kuchnia orientalna, a córka chce zostać wegetarianką? Poszukajcie odpowiednich przepisów i wspólnie przygotujcie coś pysznego.


4. Drzewo genealogiczne

Taki pomysł przedstawmy raczej nastolatkom niż młodszym dzieciom, zwłaszcza jeśli mamy ambicje, by korzenie naszego drzewa sięgały głęboko. Wspólne poszukiwanie archiwalnych zdjęć i odkrywanie rodzinnych historii może okazać się pasjonującą przygodą. To zadanie na niejeden wieczór, ale przedsięwzięcie, które może zainicjować wakacyjne podróże w rodzinne strony czy spowodować odnowienie kontaktów z niektórymi krewnymi.


5. Kino domowe

Nawet jeżeli nie dysponujemy sprzętem, który pozwoli nam naśladować w domu specyfikę kinowego seansu, wspólne oglądanie filmów może okazać się wspaniałą rozrywką. Nie skupiajmy się wyłącznie na nowościach. Pokażmy dzieciom najpiękniejsze filmy animowane naszego dzieciństwa, a nastolatkom produkcje, które były dla nas kultowe, gdy sami mieliśmy naście lat.


6. Taniec

Żeby potańczyć, nie musimy dysponować parkietem z prawdziwego zdarzenia – wystarczy podłoga i ulubione rytmy. Wspólne wygibasy zachwycą maluchy, ale warto przynajmniej spróbować zaprosić do nich także starsze pociechy. Nastolatkom mogą spodobać się także wspólne ćwiczenia, niekoniecznie w rytm muzyki.


7. Porządki

Niezbyt zachęcająca propozycja? Niekoniecznie. Wiele zależy od motywacji i celów, jakie przed sobą postawimy. Wspólne sprzątanie może pomóc zgromadzić przedmioty, które nie są już naszym dzieciom potrzebne. Takie rzeczy można oddać lub sprzedać – w pierwszym przypadku wspieramy potrzebujących, w drugim dziecko zyskuje okazję do zdobycia funduszy na nową zabawkę, grę lub książkę.


8. Gry planszowe

Przez pewien czas nieco zapomniane od kilku lat cieszą się bardzo dużą popularnością. Wybór planszówek robi wrażenie, można wśród nich znaleźć wiele takich, które podobają się zarówno starszym, jak i młodszym. Jeśli nie chcemy kupować dużej ilości gier, można spróbować wymieniać się nimi z przyjaciółmi.


9. Puzzle

Wspólne układanie puzzli może być interesującą alternatywą dla gier planszowych. Młodsi mogą układać zestawy dziecięce, starsi, z pomocą dorosłych, zmierzyć się z puzzlami o większej liczbie elementów. Rodzinne popołudnia przy puzzlach nie tylko uczą cierpliwości, ale także są okazją do rozmów i żartów.


10. Osobno, ale razem

Nie zawsze musimy wszystko robić wspólnie. Jedna osoba czyta, druga uczy się szydełkowania, a trzecia gra na komputerze? Czemu nie, jeśli tylko później znajdziemy chwilę, by ze sobą porozmawiać.


Agata Delanowska