Edukacja, a rozwój dziecka

9 października 2019

Każdy z nas był dzieckiem dlatego łatwo przypomnieć sobie, jak wygląda ten niewinny i baśniowy świat. Dzieci we wczesnym wieku, tak bezbronne, potrzebują mentora. Kogoś, kto poprowadzi je przez życie, wskaże drogę, rozpali zapał do nauki i zgłębiania wiedzy. Taką rolę w dzisiejszych czasach poza rodzicami, odgrywa Nauczyciel.

Szkoła to aktualnie drugi dom dla dzieci. Najmłodsi spędzają w nim średnio 6 godzin dziennie. To naprawdę sporo. Dlatego niezwykle istotne jest, by zadbać o ich komfort. Rola pedagoga jest w tym nie do przecenienia. Celem edukacji jest przecież prawidłowy rozwój uczniów. Ważne, by program był dostosowany do potrzeb młodzieży oraz został przedstawiony w taki sposób, by aż chciano się go zgłębiać. To wszystko wpływa na jakość rozwoju uczniów.


Sposoby budzenia ciekawości, zaangażowania

Jak zmotywować najmłodszych, by chcieli samodzielnie wzmacniać swoje dobre cechy jednocześnie nie pozbawiając ich tym samym wolności? Na pewno nie można tego robić stosując przymus. Stosując go sprawimy, że młodzież zamknie się w sobie i zacznie wykonywać bezrefleksyjnie polecenia nauczyciela. A przecież chodzi również o wrażliwość, chęć do samodzielnego poszukiwania oraz uczenia się. Edukacja ma dawać przestrzeń do eksperymentowania. Jej ramy powinny być elastyczne, by każde dziecko mogło odnaleźć się w niej i zachować przekonanie o swojej wyjątkowości.

Edukacja nie jest prześciganiem się w tym, kto szybciej czego się nauczył. To podróż, to świat, w którym można pogłębić swoje zainteresowania i rozwinąć skrzydła, a Nauczyciel stanowi mentora oraz przewodnika po tym świecie. Przecież każde dziecko ma swoje mocne strony. Trzeba je tylko dostrzec i rozwinąć.


Kompetencje Nauczyciela

Należy pamiętać o tym, że prawidłowy rozwój dziecka w wieku szkolnym zależy w ogromnym stopniu od kompetencji Nauczyciela. Ważne jest jego nastawienie, postawa, posiadanie odpowiednich cech charakteru. Liczy się otwartość, życzliwe nastawienie do ludzi. Poza tym, ważna jest komunikacja. Istotne, by pedagodzy potrafili poprzez trafny dobór słów dotrzeć do młodzieży. Bez odpowiedniej komunikacji, edukacja uczniów będzie bezowocna. Choć należy pamiętać, że rzeczą nadrzędną jest relacja.

Dzieci oraz młodzież w wieku szkolnym potrzebują bardzo dużo uwagi i zrozumienia, by ich rozwój przebiegał poprawnie. Nie wolno ani zostawiać ich samych sobie, ani zbytnio tłumić ich energii i pomysłów np. poprzez nadmierną kontrolę. Trzeba umiejętnie poruszać się między tymi dwoma światami, by nie przekroczyć granicy.