Dlaczego tracisz, odwlekając swoje studia?


Kobieta, która uczy się przy biurku

Studia podyplomowe to jedna z dostępnych form kształcenia, która jest ściśle skoncentrowana na praktycznym przygotowaniu słuchaczy do pracy w określonym zawodzie oraz podniesieniu ich wartości na rynku pracy. Podejmują ją najczęściej osoby, które ukończyły już studia I lub II stopnia, a które chcą doszlifować swoją wiedzę, a dzięki temu znaleźć nową pracę lub awansować w obecnej. Przy planowaniu edukacji i kariery trzeba jednak pamiętać o tym, jak bardzo ważny jest czas. Dlaczego tracisz, odwlekając swoje studia?

Atuty studiów podyplomowych

Studia podyplomowe polegają na nauce wyłącznie tych kompetencji, które są realnie potrzebne w pracy w określonym zawodzie. Oznacza to więc rezygnację z wielu ogólnych przedmiotów na rzecz praktycznych warsztatów, spotkań z ekspertami, pracy w grupach czy nowoczesnych wykładów. Podyplomówka polega więc maksymalnie efektywnym wykorzystaniu czasu edukacji i ukształtowaniu zdobytej wcześniej wiedzy teoretycznej. Wszystko to sprawia, że to jeden z najlepszych sposobów na jednoczesne zdobycie określonych kwalifikacji do CV oraz doświadczenia, na które tak dużą uwagę zwracają obecnie pracodawcy.

Wykorzystaj swój potencjał

Wybierając studia podyplomowe, wybierasz przede wszystkim rozwój. To ważny krok na drodze ku osiągnięciu nowego poziomu w karierze. Nowy poziom oznacza nowe kompetencje i umiejętności, a więc nowe perspektywy i możliwości. To z kolei prowadzi do większych zarobków, atrakcyjniejszych ofert i bardziej satysfakcjonującej pracy. Nie ma zatem co zwlekać z podjęciem tak ważnego kroku, jak podjęcie studiów podyplomowych.

Co możesz stracić?

Na czym polega strata podczas odwlekania studiów? To przede wszystkim skazywanie się na stagnację przez kolejne miesiące. To stracony czas, w którego trakcie moglibyśmy podejmować już nowe wyzwania, zdobywać większe doświadczenie, a dzięki temu lepszą kartę przetargową podczas negocjacji z naszym pracodawcą. Jeśli rozważamy kolejny etap edukacji, nie zwlekajmy — żaden moment nigdy nie będzie wydawał się wystarczająco odpowiedni. Konieczność szybkiej i stanowczej decyzji dotyczy przede wszystkim kierunków innowacyjnych — tu warto pospieszyć się ze względu na to, że rynek może szybko nasycić się specjalistami w nowej branży czy dziedzinie, zamykając nam drogę do kariery. Jeśli jednak zadziałamy dość szybko, skorzystamy na tym zjawisku i bez problemu znajdziemy zatrudnienie.

Nie warto odwlekać studiów podyplomowych. Tracimy wtedy czas, okazje i siły stojąc w miejscu. Zamiast tego trzeba skupić się na działaniu i zacząć realizować swoje aspiracje już teraz. To zdecydowanie najlepsza rzecz, jaką możemy dla siebie zrobić!