Automotywacja – niech zacznie Ci się chcieć


Zmotywuj się do nauki na studiach podyplomowych

Motywacja to chęć zrealizowania założonych celów czy wykonania jakiegoś zadania. Jest powodem, dla którego codziennie znajdujemy sobie siłę, aby iść na studia, szkolenie, do pracy czy po prostu usiąść i się pouczyć. Dzięki niej nie rezygnujemy, gdy nam coś nie wychodzi i konsekwentnie trwamy przy swoich postanowieniach.

Automotywacja jest motywowaniem samego siebie. Należy zdać sobie sprawę, że każdy jest inny – nie wszystkich determinują do działania te same czynniki. Najważniejsze jest uzmysłowienie sobie, co nas napędza do działania i wykorzystać to w codziennym życiu. Automotywacja zwiększa naszą wydajność, zaangażowanie, satysfakcję z dobrze wykonanego zadania oraz może mieć wpływ na rozwój kariery zawodowej. Nasze obowiązki często nie należą do najprzyjemniejszych – jedynie determinacja może skłonić nas szybkiego załatwienia sprawy.

A więc jak można się motywować? Podpowiemy na co zwracać uwagę, aby bardziej chciało Wam się chcieć.

Każdy zna swój organizm najlepiej. Wiemy, w których godzinach jesteśmy najbardziej efektywni, a w których niekoniecznie powinniśmy wykonywać wymagające zadania. Zarówno ranne ptaszki, jak i nocne marki, muszą planować pracę, wymagającą dużej koncentracji, w optymalnej dla siebie porze.

Bardzo dobrym pomysłem jest wykonywanie zadań różnego typu, urozmaicania ich. Gdy pracujemy cały czas według jednego schematu wpadamy w pułapkę rutyny, mamy uczucie, że się nie rozwijamy, a nasze morale opadają. Dzięki wyznaczeniu sobie celów i określeniu hierarchii ich ważności łatwiej będziemy mogli zmotywować się do każdego z nich. Zastosowanie metody "małych kroczków" sprawi, że ogrom pracy lub nauki nas nie przytłoczy. Będziemy się skupiać na jednym zadaniu, a gdy je skończymy, to przejdziemy do następnego.

Odgórne ustalenie sobie terminu wykonania danego zadania jest bardzo przydatne i motywujące. Deadline należy wyznaczyć w taki sposób, aby zrealizowanie określonej pracy było realne. Jeśli damy sobie za mało czasu, będzie narastało w nas uczucie paniki, że nie zdążymy ze wszystkim.

Kolejną bardzo ważną kwestią jest wyeliminowanie wszystkich rozpraszaczy. Wyciszenie telefonu, wylogowanie się z Facebooka, wyłączenie muzyki czy niewdawanie się w rozmowy ze współpracownikami może w znaczny sposób ułatwić i przyspieszyć naszą pracę.

A na koniec warto zaplanować sobie odpowiedni system nagród. Drobna gratyfikacja każdego poprawnie wykonanego zadania będzie dla nas dodatkową motywacją i siłą napędową. Może to być cokolwiek – tabliczka czekolady, pół godziny na czytanie książki czy spotkanie z przyjaciółmi - co kto lubi.

Najważniejsze jest odnalezienie osobistych motywatorów. Gdy już je odkryjecie, zobaczycie, że można znaleźć efektywny sposób, aby zrealizować nawet najnudniejsze zadanie na świecie.