5 powodów, dla których się nie rozwijasz


5 powodów, dla których się nie rozwijasz

Wakacje, wypoczynek i regeneracja sił do działania to idealna okazja na to, aby zastanowić się nad kolejnymi krokami w swoim życiu zawodowym i osobistym. Właśnie teraz jest najlepszy czas na spokojne przeanalizowanie swojej sytuacji, ustalenie własnych priorytetów i skoncentrowanie się na własnym rozwoju. Dzięki temu nie tylko z powodzeniem wrócisz ze zdwojoną siłą do pracy i codziennych obowiązków, ale także szybko zaczniesz uzyskiwać efekty, na których tak bardzo Ci zależy. Praca nad sobą jest przecież ważnym aspektem życia i osiągania samospełnienia się. Warto zacząć ten proces od poznania powodów, dla których Twój rozwój stoi w miejscu.

Nie planujesz

Czy planowanie dla wszystkich jest oczywistością? Niekoniecznie. Często, nawet jeśli wydaje Ci się, że tworzysz dla siebie rozwijające plany, są one niezwiązane z Twoimi wartościami i nie pomagają Ci realizować się na wielu płaszczyznach, przez co w konsekwencji wcale nie posuwają Cię do przodu i przynoszą tylko pozorne efekty. Aby nauczyć się dobrze planować, potrzebne są cele zgodne z Twoimi pragnieniami. Możesz je odkrywać poprzez refleksję nad swoim dotychczasowym życiem i realistyczną ocenę swoich możliwości. Pomóc w tym mogą liczne sposoby i narzędzia do planowania jak np. mapa myśli. Jasno wyznaczony cel pomoże Ci w konsekwentnym rozwoju, zachowaniu autodyscypliny i byciu szczęśliwszym.

Nie czytasz

To poważny błąd, który ma kilka zasadniczych przyczyn. Pierwszą z nich jest naturalnie niechęć do czytania, brak przyzwyczajenia. Drugą jest lenistwo i wygodnictwo — czytanie wymaga wysiłku i zaangażowania, przez co przychodzi trudniej niż oglądanie telewizji czy surfowanie w sieci. Trzecią jest rzekomy brak czasu. Wszystko to jednak najzwyklejsze wymówki! Wystarczy dobry wybór lektury z dziedziny, w której pragniesz się rozwijać (książki, poradniki, fachowa prasa), właściwe środowisko do czytania (oświetlenie, spokój) i chęć zdobywania wiedzy. Liczne badania naukowe dowodzą, że czytanie jest niezwykle rozwijające. Książki i prasa są skarbnicą aktualnej wiedzy z różnych branż, a regularna lektura uczyni z Ciebie specjalistę w konkretnym temacie w przeciągu nawet roku!

Nie chodzisz na spotkania

Sytuacja, w której Twoje życie towarzyskie skupione jest wyłącznie na relacjach rodzinnych, czy sąsiedzkich jest wygodna, jednak nie wspiera Twojego rozwoju. Rozszerzenie kręgów znajomości o osoby z branży o podobnych zainteresowaniach jest kluczem nie tylko do zdobywania aktualnej wiedzy i cennego doświadczenia, ale przede wszystkim do poszukiwania szans na progres w karierze. W tym celu warto rozejrzeć się za branżowymi wydarzeniami takimi jak konferencje, meetingi czy imprezy tematyczne. Dobrym sposobem jest także poszukiwanie internetowych społeczności. Rozmowy i przebywanie z innymi to nieodzowna część pracy nad sobą!

Nie chodzisz na kursy i nie bierzesz udziału w szkoleniach

Czy wiesz, jak wiele możliwości na rozwój dają szkolenia, warsztaty i kursy? Co więcej, jeśli poszuka się wystarczająco dokładnie, bez problemu można znaleźć szkolenia z dofinansowaniem, czy nawet zupełnie za darmo! Najczęstszym celem takiej formy nauki jest przekazywanie najbardziej aktualnej wiedzy i fachowych wskazówek przez prawdziwych profesjonalistów. Nie ma lepszej okazji na naukę od najlepszych i uczestnictwo branżowych kręgach. To także idealna szansa na to, abyś zdobył certyfikaty i zaświadczenia, które wzbogacą Twoje CV!

Nie kształcisz się i nie podnosisz swoich kompetencji

Ukończenie studiów pierwszego lub drugiego stopnia nie jest żadnym powodem do tego, żeby przerywać swoją edukację! Wręcz przeciwnie — to idealny punkt wyjścia do podjęcia się kolejnych form kształcenia, które wyposażą Cię w cenne kompetencje i kwalifikacje! Najlepszym sposobem na to są studia podyplomowe, które umożliwiają jednoczesną naukę i pracę, a także nastawione są na przekazywanie umiejętności praktycznych potrzebnych do pracy w konkretnych zawodach i branżach! Za ich sprawą udoskonalisz swoją wiedzę, zdobędziesz wysoko cenione kompetencje i znacznie zwiększysz swoją konkurencyjność na rynku pracy.

Jak widać, jest wiele wymiarów rozwoju o które warto zadbać. Żeby jednak się to udało, trzeba zapomnieć o wszystkich wymówkach i wykazać się siłą woli. Z początku może się to wydawać trudne, ale możesz być pewien, że z upływem czasu samemu utwierdzisz się w przekonaniu, że była to właściwa decyzja!