<h1 class='header-inherit'>Bajka jako narzędzie komunikacji w pracy nauczyciela nauczania początkowego.</h1>

Koszt warsztatu:100 zł
Koszt szkolenia:60 zł

Bajka jako narzędzie komunikacji w pracy nauczyciela nauczania początkowego.

TEMAT WARSZTATU: Bajka jako narzędzie komunikacji w pracy nauczyciela nauczania początkowego®.

Grupa odbiorców:

Nauczyciele i opiekunowie dzieci w przedziale wieku 6 – 8 lat

Wymogi uczestnictwa:

Grupa od 10 do 15 osób

Opis:

Nauczanie początkowe w procesie edukacyjnym to najważniejszy etap w życiu ucznia. To na tym etapie kształtują się jego umiejętności społeczne i komunikacyjne, dotyczące funkcjonowania w zróżnicowanych środowiskach. Sześcio czy siedmiolatek , zwykle z tytą pełną słodyczy, wkracza w nową dla siebie przestrzeń, w której obowiązują określone normy. Jakie uczucia temu towarzyszą ? Ciekawość, jak to będzie, czy może strach przed nowym?

Czy potraficie Państwo przypomnieć sobie, jak to było gdy Wy byliście uczniami  pierwszej czy drugiej klasy?

W szkole zdarzają się rozmaite sytuacje, które wpływają na stany emocjonalne uczniów. Każdy z nich jest inny i inaczej postrzega i reaguje na rzeczywistość. Jak często usiłując poskromić niesforne maluchy używamy słów: nie wolno, nie rób tego, nie zachowuj się tak, nie płacz przecież jesteś duży…. Dlaczego mający najlepsze intencje nauczyciel czasem nie może się porozumieć z milczącym i pełnym wewnętrznego sprzeciwu uczniem?

Jak często zapominamy, że dziecko widzi świat inaczej niż dorosły? Czy warto pomijać zasady pedagogiki Montessori?

Czy szkoła może mieć coś wspólnego z bajką? Tak. I nie koniecznie z bajką od pucybuta do milionera  ale od bajki do googla. Warto dopasować narzędzia komunikacji interpersonalnej do wieku dziecka. Takim narzędziem komunikacji w procesie nauczania początkowego do wykorzystania na każdej lekcji jest bajka. Wspiera ona dziecko emocjonalnie, jeśli jest osadzona jest w realiach bliskich dzieciom i przeżywanym przez nie emocjom. Bajka taka spełnia  podstawowe funkcje rozwojowe i może być wykorzystana do pokazywania świata, w którym uczniowie mogą odnaleźć cząstkę siebie i swojej rzeczywistości. Stanowi ona doskonałą metaforę świata w której dziecko czuje się bezpiecznie, ma możliwość identyfikacji z bohaterem oraz sposobami rozwiązania problemów. Konkretne sytuacje które miały miejsce w klasie  mogą stać się  kanwą bajki, w której środki i sposoby  rozwiązywania  trudnych sytuacji  będą dostępne dla dzieci.

Warto nauczyć się pisać i wykorzystywać bajkę w procesie dydaktycznym.

W ramach tych warsztatów dowiedzą się Państwo m.in.:

• Jak wygląda otaczający nas świat
  • Jak jest różnicach w widzeniu świata  przez dzieci i dorosłych;
  • Zobaczyć świat oczyma dziecka ponownie.
  • Madame Montessori i małe ławeczki czyli o dostosowaniu narzędzi do potrzeb wieku dziecka
  • Bajka jako metafora otaczającego nas świata
  • Bajka jako narzędzie  komunikacji – pomost między światem dorosłych a dzieci;
  • Bajka jako narzędzie do mówienia o swoich problemach i radzenia sobie z problemami
  • Zasady tworzenia narzędzia jakim jest  bajki
  • Od bajki do Google- czyli miliony ukryte w bajce.

Organizacja warsztatu:

Warsztaty skonstruowane w oparciu o literaturę przedmiotu z szerokim uwzględnieniem najnowszych instrumentów i trendów szkoleniowych. Prowadzone są metodami aktywnymi, przy dużym współudziale osób biorących w nich udział, realizacja poszczególnych grup zagadnień jest wypadkową wiedzy przekazywanej uczestnikom przez trenera oraz analizy osobistych doświadczeń uczestników szkolenia wykorzystywanych w trakcie ćwiczeń.

Warsztat obejmują jednodniowe zajęcia trwające 4godziny.

Zajęcia odbywać się będą w siedzibie ISP w Tychach, ul. Sienkiewicza 1 lub w siedzibie placówki ,szkoły zainteresowanej szkoleniem

OSOBY BIORĄCE UDZIAŁ W WARSZTATACH OTRZYMUJĄ CERTYFIKATY

Koszt warsztatu:

Koszt – 100 zł od osoby.

Prowadzący: Krystyna Nonckiewicz- Durczak

Osoba, dla której uczenie innych jest pasją. Były wykładowca akademicki i nauczyciel. Absolwentka nauk politycznych, ukończyła studia doktoranckie na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz studia podyplomowe w zakresie pedagogiki. Długoletni pracownik naukowy Śląskiego Instytutu Naukowego. Autorka publikacji naukowych. Trener umiejętności miękkich i NLP, doświadczony w prowadzeniu szkoleń m.in. dostosowanych do potrzeb systemu oświaty. Były współpracownik i konsultant Centrum Edukacji Obywatelskiej i Wydawnictwa Nowa Era, właścicielka firmy szkoleniowo- doradczej

®Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenie jest własnością firmy Le Merle Blanc Szkolenia i Doradztwo, 41-209 Sosnowiec, ul. H. Ordonówny 13/20, NIP 644-19-90-101, REGON 240730706.

Koszt szkolenia 60zł/osobę, minimalna wymagana ilość uczestników do rozpoczęcia szkolenia od 15 do 25 osób