<h1 class='header-inherit'> Praktyczne ćwiczenia dnia codziennego</h1>

Celem „Praktycznych Ćwiczeń Dnia Codziennego” jest zaspokojenie ogromnego pędu dziecka do ruchu i tym pędem pokierować, doprowadzić do koordynacji ducha i ruchów dziecka, a tym samym pobudzać, koordynować, upiększać i harmonizować przebieg czynności – (dziecko ma przeżyć kompletny cykl swojego działania). Praca z materiałem praktycznych ćwiczeń dnia codziennego stopniowo uniezależnia dziecko od dorosłych, aby mogła rozwijać się jego samodzielność, pewność siebie, poczucie własnej wartości, poczucie odpowiedzialności za otoczenie oraz równocześnie rozwijać w dziecku jakiś wewnętrzny porządek, wyczucie dla właściwych postaw życia społecznego.

• Podstawową formą zajęć oprócz wykładu są praktyczne zajęcia warsztatowe!
  • Podczas zajęć będą wykorzystywane pomoce montessoriańskie!

Podczas szkolenia dowiedzą się Państwo:

• podstawy pedagogiki Marii Montessori
  • metodyka ćwiczeń dnia codziennego: dotycząca samoobsługi (tj. rozbieranie się i ubieranie, mycie rąk, twarzy, zębów, kąpieli, obcinanie paznokci, składania ubrań itp.), odpinania i zapinania guzików, haftek, rzepów, zatrzasków, zamków, wiązanie sznurowadeł, czyszczenia metalu, przelewania wody, a także prac w ogrodzie
  • i pielęgnacji kwiatów doniczkowych i ciętych, obcowania z innymi (przywitania, pożegnania, składanie życzeń), przygotowanie prostych posiłków
  • jak wykonać samodzielnie materiał do ćwiczeń dnia codziennego
  • lekcja ciszy
  • przestrzeń do wymiany pytań i prowadzenia dyskusji

Czas trwania: 5 h
Prowadzący: Ilona Zając

Magister pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej, nauczyciel i praktyk przygotowany oraz pracujący metodą Marii Montessori. Moje zainteresowanie pedagogiką Marii Montessori wynikło z obserwacji dzieci w przedszkolu oraz z obserwacji otaczającego nas świata, następującego postępu ludzkości. Jednym słowem z prawdziwej potrzeby serca.
Obecnie pracuje w przedszkolu w oddziale Montessori-ańskim, gdzie moja wiedza i doświadczenie wykorzystywane jest na najwyższym poziomie z korzyścią dla dzieci.