<h1 class='header-inherit'>Zamówienia publiczne</h1>
Czas trwania studiów:2 semestry

Zamówienia publiczne:

CEL STUDIÓW:

Celem studiów jest przygotowanie słuchaczy do pełnienia funkcji w procesie udzielania i uzyskiwania zamówień publicznych oraz przygotowanie do uruchomienia procedur związanych z zamówieniami publicznymi. Celem studiów jest także zapoznanie słuchaczy z aspektami prawnymi i organizacyjnymi procesu zamówień publicznych oraz przepisami dotyczącymi wydatkowania środków publicznych.

Absolwent studiów podyplomowych powinien dysponować wiedzą teoretyczną i praktyczną z zakresu zamówień publicznych oraz posiadać umiejętności rozpoznawania, diagnozowania i rozwiązywania problemów z tego zakresu.

ADRESACI STUDIÓW:

Studia są przeznaczone do osób biorących udział w procesie udzielania zamówień publicznych, pracujących w sektorze finansów publicznych, wykonawców składających oferty w sektorze zamówień publicznych, osób nadzorujących wydatkowanie środków publicznych, kontrolujących prawidłowość udzielania zamówień publicznych i wszystkich tych, którzy są zainteresowani tematyką zamówień publicznych.
Uczestnikami studiów mogą być np. osoby zatrudnione w administracji państwowej, samorządowej, służbie zdrowia, PKP, lasach państwowych, sądownictwie oraz jednostkach sektorowych. Program studiów uwzględnia również zapotrzebowanie zgłaszane przez beneficjentów zatrudnionych w sektorze prywatnym (Wykonawcy), m.in. poprzez ukazanie specyfiki procedur udzielania zamówień publicznych oraz związany z tym proces prawidłowego przygotowania oferty.

Metody prowadzenia zajęć:

• wykład tradycyjny
• zajęcia warsztatowo-treningowe
• ćwiczenia indywidualne i zespołowe
• wykład interaktywny
• aktywizacja zespołów zadaniowych
• case study
• burza mózgów i dyskusja
• spotkania z praktykami

Program studiów:

• Regulacje dotyczące zamówień publicznych w polskim systemie prawa
• Zakres stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych
• Zamówienia sektorowe oraz szczególne procedury udzielania zamówień publicznych
• Zamówienia podprogowe
• Zasady stosowane w zamówieniach publicznych i zapewnienie wykonawcom niedyskryminacyjnego dostępu do zamówień publicznych
• Działalność opiniodawcza i kontrolna Urzędu Zamówień Publicznych
• Wyłączenia obowiązku stosowania procedur ustawy Prawo zamówień publicznych
• Podwykonawstwo w zamówieniach publicznych
• Treść Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ).
• Tryby udzielania zamówień publicznych
• Regulaminy w zamówieniach publicznych
• Wybór oferty najkorzystniejszej:
• Dokumentacja postępowania o udzielenie zamówienia publicznego
• Przygotowanie pism procesowych – odwołane i skarga.
• Środki ochrony prawnej w procedurze udzielania zamówień publicznych: skarga do Sądu Okręgowego.
• Postępowanie przed komisjami orzekającymi ws. o naruszenie dyscypliny finansów publicznych.
• Środki ochrony prawnej w procedurze udzielania zamówień publicznych
• Analiza orzecznictwa KIO
• System zamówień publicznych w prawie Unii Europejskiej. Zamówienia publiczne w projektach Unii Europejskiej
• Sprawozdawczość z udzielonych zamówień publicznych
• Wielokryterialna ocena ofert
• Zamówienia publiczne w robotach budowlanych
• E-zamówienia publiczne
• Audyt zamówień publicznych
• Bezpieczeństwo energetyczne i rezerwy państwowe. Zamówienia objęte tajemnicą państwową
• Ocena kondycji finansowej wykonawców w kontekście udzielania zamówienia publicznego
• Interpretacja dokumentacji finansowej, kreatywna księgowość i zmowy przetargowe w polskim systemie zamówień publicznych
• Negocjacje w zamówieniach publicznych

Czas trwania studiów  – 2 semestry

Kadra Instytutu to doświadczeni wykładowcy śląskiego regionu z międzynarodowym dorobkiem naukowym oraz praktycy zawodu, którzy z pasją i zaangażowaniem dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. To osoby o bardzo długim doświadczeniu zawodowym. Codziennie zajmujący się praktycznym wykorzystaniem swojej wiedzy. Przekazujący swoją wiedzę w sposób rzetelny i i doskonale przygotowujący do praktycznego zastosowania przez naszych słuchaczy po zakończeniu studiów. To przedstawiciele wielu Organizacji, Stowarzyszeń, czynni nauczyciele z długoletnim stażem.