<h1 class='header-inherit'>Pedagogika sztuki studia podyplomowe</h1>
Czas trwania studiów:3 semestry

Cena za 3 semestry: 3 900 zł

Studia podyplomowe pedagogika sztuki

Kształtowanie wrażliwości estetycznej rozpoczyna się już w pierwszych latach życia dziecka. W tym okresie głównymi nauczycielami są dla dziecka jego rodzice. Jednak z biegiem czasu mały człowiek do pełnego rozwoju potrzebuje coraz więcej bodźców, których opiekunowie najczęściej nie są w stanie dostarczyć. W takiej sytuacji potrzebny staje się pedagog, który posiada umiejętności konieczne do dalszego kształtowania artystycznej wrażliwości dziecka. To właśnie on potrafi dostrzec małego artystę i wspomóc jego rozwój w odpowiedniej dziedzinie i w należyty sposób. Współczesny świat zdaje się spychać działalność artystyczną na margines, zapominając o tym jak wrażenia, doświadczenia estetyczne oddziałują na rozwój psychofizyczny człowieka, ubogacając go i wprowadzając swoistą harmonię.

Adresatami studiów są wszystkie osoby posiadające wykształcenie wyższe oraz przygotowanie pedagogiczne. Serdecznie zapraszamy: nauczycieli, pedagogów, psychologów oraz animatorów kultury.

Celem studiów jest wyposażenie czynnych zawodowo nauczycieli w wiedzę i umiejętności pozwalające kształtować i rozwijać wśród dzieci i młodzieży wrażliwość estetyczną. Program studiów został skrupulatnie sporządzony przez ekspertów, w oparciu o literaturę z zakresu: sztuki, psychologii sztuki i twórczości, filozofii sztuki, estetyki oraz pedagogiki sztuki. Absolwenci PEDAGOGIKI SZTUKI posiadają umiejętność pozyskiwania funduszy na kulturę i sztukę dla jednostek, fundacji, szkól, ośrodków nauki i kultury. Znają nowe kierunki w pedagogice sztuki, metodykę nauczania oraz potrafią pracować z uczniami-artystami, innowatorami. Posiadają bogaty warsztat: wiedzą jak poszukiwać talentów, jak wspierać ich rozwój i motywować do wspólnych przedsięwzięć artystycznych.

Ukończenie studiów pozwoli nauczycielom, pedagogom i psychologom na podjęcie pracy w Domach Kultury, jak również na objęcie stanowisk animatorów kultury oraz opiekunów kół artystycznych i ognisk pracy twórczej. Ponadto każdy absolwent PEDAGOGIKI SZTUKI stanowić będzie cenny nabytek wszelkich instytucji o charakterze edukacyjnym.

Studia realizowane są przy współpracy z Wyższą Szkołą Humanistyczno-Ekonomiczną w Brzegu.

Program studiów:

• Historia kultury i sztuki współczesnej
  • Filozofia sztuki
  • Psychologia sztuki
  • Pedagogika sztuki
  • Integracja sztuki
  • Kompozycja
  • Dydaktyka estetyki
  • Metodyka pracy twórczej z uczniem i studentem
  • Dydaktyka sztuki
  • Trening twórczości i kreatywności
  • Sytuacje wychowawcze w toku nauczania
  • Terapia poprzez sztukę
  • Komunikacja interpersonalna
  • Kierunki zmian w oświacie
  • Zarządzanie talentami
  • Fundusze europejskie i ich wykorzystanie na rozwój kultury i sztuki
  • Projektowanie dydaktyczne
  • Zarządzanie procesem twórczym
  • Warsztaty artystyczne
  • Sztuka w edukacji wczesnoszkolnej i szkolnej
  • Diagnozowanie dzieci i młodzieży utalentowanej artystycznie
  • Projekty rozwojowe dla szkół, ośrodków kultury z zakresu kultury i sztuki
  • Pedagogiczne konteksty komunikacji
  • Diagnoza wyników kształcenia

Studia trwają 3 semestry.

Kadra Instytutu to doświadczeni wykładowcy śląskiego regionu z międzynarodowym dorobkiem naukowym oraz praktycy zawodu, którzy z pasją i zaangażowaniem dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. To osoby o bardzo długim doświadczeniu zawodowym. Codziennie zajmujący się praktycznym wykorzystaniem swojej wiedzy. Przekazujący swoją wiedzę w sposób rzetelny i doskonale przygotowujący do praktycznego zastosowania przez naszych słuchaczy po zakończeniu studiów. To przedstawiciele wielu Organizacji, Stowarzyszeń, czynni nauczyciele z długoletnim stażem.