<h1 class='header-inherit'>Edukacja i wspomaganie osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD)</h1>
Czas trwania studiów:2 semestry
RekrutacjaWpisowe 200 zł

• Termin przyjmowania zgłoszeń na semestr letni 2016/2017 upływa 31 marca 2017

• Zaadresowana do siebie koperta ze znaczkiem na list polecony za potwierdzeniem odbioru (znaczek 6,20 zł)

Dokumenty można  przesłać listownie, bądź złożyć osobiście w sekretariacie Instytutu Studiów Podyplomowych w Tychach przy ul. Sienkiewicza 1, w terminie do 31 marca 2017

• Osoby zapisujące się na drugą specjalność w ISP zostają objęte specjalnym programem nauczania – szczegóły dotyczące poszczególnych specjalności pod numerem tel. 32-787-57-47, 517-137-727
Wpisowe: 200 zł

Istnieje możliwość opłaty czesnego w ratach.

Studia podyplomowe edukacja i wspomaganie osób z zaburzeniami  ze spektrum autyzmu (ASD)

Prawdopodobnie każdy z nas zetknął się nieraz z pojęciem autyzmu i wielu przeciętnych użytkowników języka jest świadomych znaczenia tego wyrazu, jednak zespół Aspergera to określenie raczej nieznane, nieliczne osoby wiedzą, czym to schorzenie się objawia i jaka jest jego patogeneza. Wynika to być może z faktu, że jako choroba został on uznany dopiero w połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Mianem ‘Zespołu Aspergera’ określa się najłagodniejsze formy autyzmu, dotyczące przede wszystkim zaburzeń funkcjonalnych. Prawdopodobnie jest to zaburzenie rozwoju o podłożu neurologicznym, jednakże dokładne przyczyny na ogół nie są znane.
Zespół Aspergera jest stosunkowo „nową” chorobą, lecz coraz częściej diagnozowaną u dzieci w różnym wieku. Aby rozpoznać autyzm potrzebna jest wiedza teoretyczna i praktyczna z zakresu diagnozy i metod pracy z dzieckiem autystycznym. Studia na specjalności Edukacja i wczesne wspomaganie rozwoju dzieci i młodzieży z autyzmem i Zespołem Aspergera  to propozycja dla tych pedagogów, których powyższe zagadnienia interesują lub/i potrzebne są im na ścieżce zawodowej. Ograniczenie realizowanych treści do jednego typu schorzenia pozwala na bardzo dokładne kształcenie w tym zakresie. Absolwent naszych studiów podyplomowych to wysokiej klasy specjalista do spraw zespołu Aspergera i sprawny pedagog.

Studia adresowane są do osób posiadających wykształcenie wyższe pedagogiczne. W szczególności zapraszamy pedagogów oraz oligofrenopedagogów, którzy pragną podnieść swoje kwalifikacje i poszerzyć wiedzę z zakresu pedagogiki specjalnej.

Celem studiów jest zdobycie umiejętności w zakresie rozpoznawania zespołu Aspergera oraz pracy z osobami dotkniętymi tego rodzaju autyzmem. Absolwenci studiów I stopnia po ukończeniu studiów podyplomowych zdobywają kwalifikacje do prowadzenia zajęć w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach oraz ośrodkach szkolno-wychowawczych, natomiast ukończenie studiów podyplomowych przez absolwentów studiów magisterskich pozwala na zatrudnienie we wszystkich typach szkół.

Absolwent kierunku ma szanse znaleźć zatrudnienie w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach, ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz innych placówkach zajmujących się wychowaniem i edukacją dzieci i młodzieży.

Program studiów:

Wybrane zagadnienia neurologii dziecięcej i psychiatrii
Wybrane zagadnienia z psychologii rozwojowej i klinicznej dziecka
Wybrane zagadnienia prawa oświatowego
Pedagogika specjalna
Metodyka wychowania i kształcenia przedszkolnego dzieci z autyzmem, zespołem Aspergera
Metodyka kształcenia uczniów z autyzmem , zespołem Aspergera
Metodyka rewalidacji ucznia z autyzmem, zespołem Aspergera
Metodyka wychowania ucznia w internacie
Psychopedagogika autyzmu
Kształtowanie mowy i języka u dzieci i uczniów z autyzmem, zespołem Aspergera
Metody komunikacji alternatywnej w pracy z dzieckiem autystycznym
Współpraca z rodziną ucznia z autyzmem, zespołem Aspergera
Etyka zawodu nauczyciela.
Praktyka

Studia trwają 2 semestry.

Kadra Instytutu to doświadczeni wykładowcy śląskiego regionu z międzynarodowym dorobkiem naukowym oraz praktycy zawodu, którzy z pasją i zaangażowaniem dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. To osoby o bardzo długim doświadczeniu zawodowym. Codziennie zajmujący się praktycznym wykorzystaniem swojej wiedzy. Przekazujący swoją wiedzę w sposób rzetelny i i doskonale przygotowujący do praktycznego zastosowania przez naszych słuchaczy po zakończeniu studiów. To przedstawiciele wielu Organizacji, Stowarzyszeń, czynni nauczyciele z długoletnim stażem.