<h1 class='header-inherit'>Psychologia Kliniczna i Społeczna dla Nauczycieli</h1>
Czas trwania studiów:3 semestry

Cena za 3 semestry: 3 900 zł

Psychologia Kliniczna i Społeczna dla Nauczycieli

CELE STUDIÓW:

• Zapoznanie słuchaczy z wiedzą i zakresem psychologii klinicznej i społecznej,
  • Doskonalenie oraz wykorzystanie wiedzy w zakresie diagnostyki, terapii, rehabilitacji.

ADRESACI:

• Studia skierowane są do osób zainteresowanych psychologią oraz osób które chcą wzbogacić swoje umiejętności w zakresie kształtowania kompetencji społecznych.
  • Pedagogów, którzy w codziennej praktyce zawodowej muszą zmierzyć się z trudnościami natury wychowawczej, terapeutycznej, rehabilitacyjnej.
  • Socjologów, lekarzy, absolwentów psychologii bez specjalizacji.
  • Wiedza z zakresu psychologii klinicznej pomoże lepiej zrozumieć mechanizmy ludzkich zachowań oraz poszerzy repertuar oddziaływań terapeutycznych, którymi może posługiwać się nowoczesny wychowawca.
  • Zajęcia przygotują uczestników zarówno teoretycznie, jak i praktycznie do działań diagnostycznych, interwencyjnych i profilaktyki

Studia podyplomowe "Psychologia kliniczna i społeczna dla nauczycieli" przeznaczone są dla osób, którzy w codziennej praktyce zawodowej muszą zmierzyć się z trudnościami natury wychowawczej:

- niepowodzeniami w nauce – nadpobudliwością psycho-ruchową,
- dysfunkcjonalnymi rodzinami – przemocą domową,
- zaburzeniami zachowania – agresją, naruszaniem norm społecznych,
- uzależnieniami od środków psychoaktywnych, ale także nowoczesnych środków komunikacji międzyludzkiej
  (telefonów komórkowych czy portali społecznościowych),
- zaburzeniami afektywnymi – depresją,
- zaburzeniami odżywiania oraz wizerunku ciała – anoreksją, bulimią, bigoreksją.

Wiedza z zakresu psychologii klinicznej i społecznej pomoże lepiej zrozumieć mechanizmy ludzkich zachowań oraz poszerzy repertuar oddziaływań terapeutycznych, którymi może posługiwać się nowoczesny wychowawca.

Program studiów:

• Kliniczna diagnoza psychologiczna
  • Teorie psychologiczne
  • Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania
  • Elementy psychologii społecznej dla nauczycieli
  • Elementy psychologii klinicznej dla nauczycieli
  • Problemy psychologiczne w różnych etapach rozwoju dzieci
  • Sytuacje kryzysowe w życiu rodziny
  • Etyka zawodu psychologa klinicznego
  • Praca z dzieckiem ADHD
  • Agresja dzieci, młodzieży i dorosłych, modyfikacja zachowań agresywnych
  • Stres- radzenie sobie z nim
  • Uzależnienie od substancji psychoaktywnych
  • Wypalenie zawodowe, przyczyny i skutki
  • Uzależnienia od informacji, internetu i gier komputerowych
  • Komunikacja interpersonalna w kontekście z uczniem i rodzicami.
  • Tworzenie programów profilaktycznych
  • Diagnostyka i terapia w chorobach somatycznych
  • Dzieci z rodziny z problemem alkoholowym
  • Zastosowanie technik poznawczo-behawioralnych w modyfikacji zachowań
  • Sposoby kształtowania inteligencji emocjonalnej
  • Umiejętności pomagania w indywidualnym kontekście

Metody prowadzenia zajęć:

• wykład tradycyjny
  • zajęcia warsztatowo-treningowe
  • ćwiczenia indywidualne i zespołowe
  • wykład interaktywny
    • aktywizacja zespołów zadaniowych
    • case study
    • burza mózgów i dyskusja
  • spotkania z praktykami

Czas trwania studiów  – 3 semestry

Kadra Instytutu to doświadczeni wykładowcy śląskiego regionu z międzynarodowym dorobkiem naukowym oraz praktycy zawodu, którzy z pasją i zaangażowaniem dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. To osoby o bardzo długim doświadczeniu zawodowym. Codziennie zajmujący się praktycznym wykorzystaniem swojej wiedzy. Przekazujący swoją wiedzę w sposób rzetelny i i doskonale przygotowujący do praktycznego zastosowania przez naszych słuchaczy po zakończeniu studiów. To przedstawiciele wielu Organizacji, Stowarzyszeń, czynni nauczyciele z długoletnim stażem.