<h1 class='header-inherit'>Administracja i zarządzanie publiczne</h1>
Czas trwania studiów:2 semestry

Administracja i zarządzanie publiczne:

Studia podyplomowe Administracja i zarządzanie publiczne przygotują wysoko wykwalifikowane kadr urzędników służby publicznej do sprawnego funkcjonowania w nowoczesnej strukturze administracyjnej. Studia podyplomowe dają solidne przygotowanie teoretyczne do pracy w administracji publicznej a wiedza nabyta podczas nauki sprawnie zostanie wdrożona w instytucje gdzie pracują nasi absolwenci.
• Uczestnik zapozna się z nowoczesnymi metodami zarządzania w sferze publicznej
• Będzie potrafił używać narzędzi kształtowania przestrzeni społecznej i ekonomicznej państwa za pomocą nowoczesnej administracji
• Nabędzie umiejętności, które pozwolą na stałe usprawnianie funkcjonowania administracji publicznej poprzez stosowanie nowych metod zarządzania w sferze publicznej oraz podnoszenie konkurencyjności jednostek rządowych i samorządowych, a także kreowanie warunków do zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego
• zdobycie konkretnych umiejętności, które pozwolą sprawnie odnaleźć się w sferze publicznej
• przekazanie wiedzy ze szczególny naciskiem na kwestię zarządzania w szeroko rozumianym sektorze publicznym
• zapoznanie z najnowszymi ustaleniami teorii organizacji oraz myślenia o administracji publicznej
• zapoznanie ze sprawdzonymi rozwiązaniami organizacyjnymi, które usprawniają funkcjonowanie danej instytucji

Adresaci studiów:

Studia kierowane są do osób posiadających wykształcenie wyższe na poziomie licencjackim, inżynierskim lub magisterskim, które pracują w administracji publicznej, jak również do osób pragnących związać swoją przyszłość zawodową z tą sferą.

Metody prowadzenia zajęć:
• wykład tradycyjny
• zajęcia warsztatowo-treningowe
• ćwiczenia indywidualne i zespołowe
• wykład interaktywny
• aktywizacja zespołów zadaniowych
• case study
• burza mózgów i dyskusja
• spotkania z praktykami

Program studiów:

• Podstawy prawoznawstwa
• Podstawy makro i mikro ekonomii
• Podstawy prawa cywilnego, umowy w administracji
• Prawo ustrojowe administracji publicznej, organizacja i zadania
• Zarządzanie w administracji publicznej
• Prawo administracyjne materialne
• Procedury administracyjne
• Prawo finansów publicznych
• Polityka regionalna Polski i UE
• Prawo zamówień publicznych
• Prawo podatkowe
• Prawo pracy dla urzędników administracji publicznej
• Akty prawa miejscowego
• Pomoc publiczna
• Partnerstwo publiczno-prywatne i partnerstwo publiczno-społeczne

Czas trwania studiów  – 2 semestry

Kadra Instytutu to doświadczeni wykładowcy śląskiego regionu z międzynarodowym dorobkiem naukowym oraz praktycy zawodu, którzy z pasją i zaangażowaniem dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. To osoby o bardzo długim doświadczeniu zawodowym. Codziennie zajmujący się praktycznym wykorzystaniem swojej wiedzy. Przekazujący swoją wiedzę w sposób rzetelny i i doskonale przygotowujący do praktycznego zastosowania przez naszych słuchaczy po zakończeniu studiów. To przedstawiciele wielu Organizacji, Stowarzyszeń, czynni nauczyciele z długoletnim stażem.