<h1 class='header-inherit'>Wiedza o kulturze studia podyplomowe</h1>
Czas trwania studiów:3 semestry

Cena za 3 semestry: 3 900 zł

Studia podyplomowe wiedza o kulturze

Wiedza o kulturze jest dziedziną bardzo cenioną zarówno w świecie dorosłych jak i dzieci. Jest to wiedza interdyscyplinarna, gdyż obejmuje zagadnienia z zakresu komunikacji społecznej, filmoznawstwa, teatroznawstwa, estetyki oraz antropologii. Dzięki temu zróżnicowaniu, lekcje z WIEDZY O KULTURZE mogą być dla ucznia fascynującym odkrywaniem nowych ścieżek. Warunkiem jest jednak prowadzenie ich przez osobę dobrze przygotowaną do wypełniania tego zadania. Taką osobą może być absolwent naszych studiów, ponieważ wyposażony jest w wiedzę teoretyczna i umiejętności praktyczne konieczne do sprawnego prowadzenia zajęć. Podczas studiów poznaje on zwyczaje odległych cywilizacji i metody badań antropologów, podejmuje próbę analizy najważniejszych europejskich filmów, zdobywa wiedzę z zakresu nowych mediów, Internetu i nowych technologii. Poznaje sztukę pod kątem estetyki i filozofii obrazu, wie w jaki sposób wykorzystać zasady perswazji i retoryki, co przydaje się często w pracy nauczyciela.

Adresatami studiów podyplomowych na tej specjalności są absolwenci studiów magisterskich i licencjackich kierunków nauczycielskich zainteresowani uzyskaniem uprawnień do nauczania przedmiotu WIEDZA O KULTURZE oraz podniesieniem kwalifikacji zawodowych.

Głównym celem studiów jest przygotowanie nauczycieli różnych specjalności do prowadzenia zajęć z przedmiotu WIEDZA O KULTURZE w szkołach ponadgimnazjalnych, celem pobocznym jest przygotowanie do podejmowania samodzielnej aktywności twórczej i działalności edukacyjnej w szkolnictwie i innych ośrodkach edukacyjnych z przedmiotów objętych programem studiów. Celem studiów jest również świadome posługiwanie się wiedzą teoretyczną z zakresu kulturoznawstwa.

Absolwent studiów podyplomowych może podjąć pracę jako nauczyciel przedmiotu WIEDZA O KULTURZE w szkołach ponadgimnazjalnych.

Studia realizowane są przy współpracy z Wyższą Szkołą Humanistyczno-Ekonomiczną w Brzegu.

Program studiów:

• Antropologia kulturowa
  • Regionalizm w kulturze
  • Metodyka nauczania wiedzy o kulturze
  • Retoryka
  • Media w kulturze
  • Podstawy wiedzy o filmie
  • Podstawy wiedzy o teatrze
  • Warsztaty teatralne
  • Wybrane problemy historii i teorii muzyki
  • Wiedza o sztukach plastycznych
  • Warsztaty plastyczne
  • Organizacja projektów badawczych
  • Prawne aspekty ochrony dóbr kultury
  • Wycieczki edukacyjne
  • Teoria i socjologia kultury
  • Etyka
  • Etyka zawodu nauczyciela w świetle nauk Jana Pawła II

Studia trwają 3 semestry.

Kadra Instytutu to doświadczeni wykładowcy śląskiego regionu z międzynarodowym dorobkiem naukowym oraz praktycy zawodu, którzy z pasją i zaangażowaniem dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. To osoby o bardzo długim doświadczeniu zawodowym. Codziennie zajmujący się praktycznym wykorzystaniem swojej wiedzy. Przekazujący swoją wiedzę w sposób rzetelny i doskonale przygotowujący do praktycznego zastosowania przez naszych słuchaczy po zakończeniu studiów. To przedstawiciele wielu Organizacji, Stowarzyszeń, czynni nauczyciele z długoletnim stażem.