<h1 class='header-inherit'>Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka</h1>
Czas trwania studiów:3 semestry

Cena za 3 semestry: 3 900 zł

Studia podyplomowe wczesne wspomaganie rozwoju dziecka

Na wczesne wspomaganie rozwoju dziecka składa się zespół działań rewalidacyjno-wychowawczych stymulujących zrównoważony rozwój. Działania te uwzględniają potrzeby dziecka o zaburzonym rozwoju psychoruchowym oraz potrzeby jego rodziny. Mają charakter profilaktyczny, diagnostyczny, terapeutyczny i leczniczo-rehabilitacyjny. Specjalista w dziedzinie WCZESNEGO WSPOMAGANIA ROZWOJU DZIECKA jest osobą, która informuje opiekunów o przebiegu rozwoju dziecka i o ewentualnych możliwościach wspierania rodziny w dążeniach do polepszenia jego sytuacji życiowej. Prowadzi również terapię wieloprofilową mającą na celu usprawnienie dziecka.

Studia podyplomowe adresowane są do osób posiadających wyższe wykształcenie magisterskie w zakresie pedagogiki, psychologii, logopedii , jak również pielęgniarstwa czy fizjoterapii.

Studia podyplomowe WCZESNE WSPOMAGANIE ROZWOJU DZIECKA przygotowują do wczesnego wykrywania zaburzeń rozwojowych oraz wspomagania rozwoju dziecka zagrożonego niepełnosprawnością lub niepełnosprawnego w wieku 0-7 lat oraz dziecka z trudnościami rozwojowymi w wieku wczesnoszkolnym (7-10 lat). Absolwent posiada umiejętności w zakresie rozpoznawania zaburzeń w rozwoju dziecka oraz opracowywania i realizowania z dzieckiem i jego rodziną indywidualnego programu wczesnego wspomagania, z uwzględnieniem działań wspomagających rodzinę dziecka, koordynowania działań specjalistów prowadzących zajęcia z dzieckiem oraz oceniania postępów dziecka.

Absolwent studiów podyplomowych może być zatrudniony w placówkach edukacyjnych, opiekuńczych, w placówkach pomocy społecznej, może również podjąć współpracę z zakładem opieki zdrowotnej.

Studia realizowane są przy współpracy z Wyższą Szkołą Humanistyczno-Ekonomiczną w Brzegu.

Program studiów:

Blok psychologiczny:

• Prawidłowości i zaburzenia rozwoju poznawczego, emocjonalnego, społecznego i fizycznego dziecka. Różnice indywidualne w rozwoju dzieci.
  • Neuropsychologiczne mechanizmy powstawania zaburzeń rozwojowych dzieci.
  • Dziecięce zaburzenia emocjonalne i adaptacyjne (lęk, agresja, reakcje nerwicowe, nerwice i zespoły nerwicowe, nawyki i czynności nawykowe, reakcje adaptacyjne). Psychospołeczne aspekty rehabilitacji dzieci z dysfunkcjami. Problemy dzieci nieakceptowanych w grupie przedszkolnej i klasie szkolnej.
  • ADHD – zespół hiperkinetyczny z zaburzeniami uwagi. Zaburzenia zachowania.

Blok pedagogiczny:

• Problemy kształcenia dzieci niepełnosprawnych i z zaburzeniami rozwojowymi. Formy opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym i z zaburzeniami rozwojowymi w Polsce.
  • Dziecko z niepełnosprawnością intelektualną w grupie przedszkolnej i klasie szkolnej. Wczesna interwencja w autyzmie.
  • Wczesne rozpoznawanie zaburzeń rozwoju komunikacji językowej dziecka. Ryzyko dysleksji i dysleksja rozwojowa. SLI – specyficzne zaburzenie rozwoju językowego.
  • Profilaktyka niepowodzeń w czytaniu i pisaniu.
  • Leworęczność i oburęczność u dzieci – wczesna diagnoza i zasady postępowania. Dyspraksja i inne zaburzenia rozwoju funkcji motorycznych u dzieci.
  • Specyficzne trudności w uczeniu się matematyki.
  • Przemoc w rodzinie. Problemy dziecka maltretowanego fizycznie i psychicznie. Specyfika pomocy dziecku z rodziny z problemem alkoholowym.
  • Metoda Dobrego Startu.

Blok logopedyczny:

• Zaburzenia mowy u dzieci. Profilaktyka logopedyczna w aspekcie potrzeb rozwojowych i edukacyjnych dzieci.

Blok medyczny:

• Wady sensoryczne u dzieci.
  • Zaburzenia odżywiania (otyłość dziecięca, anoreksja i bulimia).
  • Tiki i zaburzenia obesyjno-kompulsyjne u dzieci.
  • Zaburzenia psychosomatyczne (cukrzyca, astma, alergie, migreny dziecięce).
  • Dyspraksja i inne zaburzenia rozwoju funkcji motorycznych u dzieci.
  • Mózgowe porażenie dziecięce i epilepsja.

Studia trwają 3 semestry.

Kadra Instytutu to doświadczeni wykładowcy śląskiego regionu z międzynarodowym dorobkiem naukowym oraz praktycy zawodu, którzy z pasją i zaangażowaniem dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. To osoby o bardzo długim doświadczeniu zawodowym. Codziennie zajmujący się praktycznym wykorzystaniem swojej wiedzy. Przekazujący swoją wiedzę w sposób rzetelny i i doskonale przygotowujący do praktycznego zastosowania przez naszych słuchaczy po zakończeniu studiów. To przedstawiciele wielu Organizacji, Stowarzyszeń, czynni nauczyciele z długoletnim stażem.