<h1 class='header-inherit'>Surdopedagogika i tyflopedagogika</h1>
Czas trwania studiów:3 semestry
PromocjaW cenie studiów, kurs języka migowego 10 godzin.

Cena za 3 semestry: 3 900 zł

Studia podyplomowe surdopedagogika i tyflopedagogika

w 3 semestry 2 specjalności + kurs języka migowego

Cel studiów:

Absolwent studiów podyplomowych z zakresu Surdopedagogiki i Tyflopedagogiki potrafi zastosować wiedzę i umiejętności praktyczne umożliwiające oraz ułatwiające pracę z dziećmi i młodzieżą z dysfunkcjami rozwojowymi (zburzenia wzroku, słuchu), potrafi prowadzić edukację i rehabilitację osób z dysfunkcjami rozwojowymi, komunikować się z osobami z dysfunkcjami rozwojowymi, umie projektować i realizować programy rewalidacji indywidualnej i grupowej oraz wdrożyć różnorodne metody pracy z osobami z dysfunkcjami rozwojowymi.

Adresaci studiów:

Studia adresowane są do nauczycieli, pedagogów szkolnych, specjalistów zatrudnionych w szkołach wszystkich typów i placówkach opiekuńczo-wychowawczych, pragnących uzyskać kwalifikacje niezbędne do pracy z dziećmi, młodzieżą, osobami dorosłymi z dysfunkcjami rozwojowymi w zakresie wzroku i słuchu różnego stopnia w szkołach, innych placówkach oświatowo-wychowawczych, opiekuńczych i rewalidacyjnych.

Podstawę prawną dla organizacji zakresu studiów podyplomowych stanowi rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (Dz.U. z 2013 r., poz. 1207):
§ 3. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w gimnazjach i zasadniczych szkołach zawodowych, posiada osoba, która ukończyła:
c) studia wyższe na kierunku (specjalności) innym niż wymieniony w lit. a i b, a ponadto ukończyła studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.

Program studiów:

MODUŁ KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO

• Pedagogika specjalna
  • Dydaktyka specjalna
  • Etyka zawodu nauczyciela
  • Teoretyczne podstawy wychowania
  • Podstawy diagnozy pedagogicznej
  • Pedagogiczne konteksty komunikacji
  • Psychologia rozwojowa i osobowości

MODUŁ KSZTAŁCENIA SPECJALISTYCZNEGO

• Anatomia , fizjologia, patologia narządu wzroku
  • Anatomia , fizjologia, patologia narządu słuchu
  • Metodyka nauczania i wychowania dzieci niewidzących i słabowidzących
  • Metodyka nauczania i wychowania dzieci niesłyszących i słabosłyszących
  • Tyflopedagogika
  • Surdopedagogika
  • Rewalidacja dzieci z inwalidztwem wzroku
  • Rewalidacja dzieci z inwalidztwem słuchu
  • Psychologiczne podstawy rewalidacji dzieci niewidomych i słabowidzących
  • Psychologiczne podstawy rewalidacji dzieci niesłyszących i słabosłyszących
  • Brailowskie metody porozumiewania się
  • Wspólpraca z rodziną w procesie rehabilitacji
  • Surdologopedia z fonetyką
  • Metodyka rewalidacji indywidualnej i reedukacji dzieci z wadą wzroku i słuchu.
  • Praktyka

Czas trwania studiów  – 3 semestry