<h1 class='header-inherit'>Resocjalizacja i socjoterapia</h1>
Czas trwania studiów:3 semestry

Cena za 3 semestry: 3 900 zł

Studia podyplomowe resocjalizacja i socjoterapia

Resocjalizacja to proces modyfikacji osobowości jednostki społecznej w celu przystosowania jej do życia w danej zbiorowości, a w węższym rozumieniu, w społeczeństwie. Polega on na tym, iż poprzez odpowiednie zabiegi kształtuje się u tej jednostki normy społeczne i wartości, których nie miała ona możliwości przyswoić sobie wcześniej, w trakcie socjalizacji. Celem resocjalizacji jest jednocześnie spowodowanie, iż jednostka rezygnuje z przyswojonych do tej pory reguł działania stojących w sprzeczności z systemem aksjonormatywnym danej zbiorowości.

Socjoterapia lub terapia społeczna to z kolei metoda leczenia zaburzeń psychicznych polegająca na wykorzystywaniu oddziaływań natury społecznej. Jej podmiotem może być sam pacjent (np. jego nieumiejętność współdziałania z otoczeniem) lub układy społeczne, które go otaczają (np. rodzina, społeczność lokalna). Udział terapii społecznej w planie leczenia może być różny, od poszerzania dostępnego choremu zakresu umiejętności społecznych (trening umiejętności społecznych, terapia zajęciowa, świetlice socjoterapeutyczne, terapia pracą) poprzez modyfikowanie otaczających chorego układów (praca z rodziną) aż po czasowe lub trwałe zastąpienie utrwalonych nieprawidłowych układów (stowarzyszenia i kluby pacjentów, opieka rodzinna).

Adresatami studiów są absolwenci różnych kierunków i specjalności, posiadający dyplom licencjacki lub magisterski. Serdecznie zapraszamy: pedagogów, psychologów, nauczycieli, pracowników poradni psychologicznych, pracowników przywięziennych zakładów pracy dla skazanych, funkcjonariuszy i pracowników zakładów karnych i aresztów śledczych, społecznych i zawodowych kuratorów sądowych, funkcjonariuszy policji, pracowników agencji ochrony, osoby zatrudnione w instytucjach rządowych, pozarządowych i organach samorządowych powołanych do wykonywania zadań z zakresu profilaktyki przestępczości, przeciwdziałania patologii społecznej oraz resocjalizacji,
Ponadto zapraszamy również działaczy, wolontariuszy i pracowników stowarzyszeń, a także organizacji zajmujących się pomocą osobom pokrzywdzonym w wyniku przestępstwa, jak i byłym skazanym oraz wszystkie inne osoby, które ze względu na specyfikę swej pracy lub plany zawodowe zainteresowane są problematyką przeciwdziałania patologicznym zjawiskom społecznym, w tym przestępczości.

Celem nadrzędnym studiów na kierunku RESOCJALIZACJA I SOCJOTERAPIA jest zapoznanie słuchaczy z metodyką i zasadami pracy resocjalizacyjnej, wykształcenie umiejętności terapeutycznych i przygotowanie do pracy w ośrodkach opiekuńczo – resocjalizacyjnych.
Program studiów obejmuje zagadnienia teoretyczne i praktyczne z zakresu profilaktyki społecznej, resocjalizacji, diagnozy, projektowania programów profilaktycznych i resocjalizacyjnych. Jednym z celów jest również zwiększenie kompetencji zawodowych oraz wyposażenie studenta w umiejętności pozwalające świadomie i profesjonalnie pomagać dzieciom i młodzieży w przezwyciężaniu ich trudności. Absolwent jest przygotowany do diagnozowania niedostosowania społecznego i prowadzenia zajęć terapeutycznych (grupowych i indywidualnych) z dziećmi i młodzieżą z tzw. „grup ryzyka” (dzieci i młodzież wychowywana w rodzinach dysfunkcjonalnych, dzieci i młodzież z diagnozą zaburzeń emocjonalnych i zaburzeń zachowania).
W trakcie studiów kształtowana jest umiejętność nawiązywania kontaktu i budowania więzi interpersonalnych, a także planowania i organizowania sytuacji psychokorekcyjnych w trakcie spotkań grupowych.

Absolwenci otrzymują świadectwo ukończenia studiów podyplomowych zapewniające szerokie możliwości znalezienia zatrudnienia we wszelkich placówkach socjoterapeutycznych i resocjalizacyjnych.
Studia realizowane są przy współpracy z Wyższą Szkołą Humanistyczno-Ekonomiczną w Brzegu.

Program studiów:

• Elementy psychologii klinicznej i psychoterapii
  • Pedagogika specjalna
  • Osoby z niepełnosprawnością i niedostosowaniem społecznym jako członkowie grup społecznych
  • Prawne podstawy resocjalizacji i socjoterapii
  • Praca z rodziną z dzieckiem niepełnosprawnym
  • Diagnostyka resocjalizacyjna i penitencjarna
  • Diagnoza terapeutyczna
  • Metodyka oddziaływań socjoterapeutycznych
  • Metodyka pracy resocjalizacyjnej z wykorzystaniem technologii informacyjnej
  • Teoretyczne i praktyczne podstawy terapii
  • Terapia pedagogiczna
  • Elementy terapii zajęciowej
  • Programy socjoterapeutyczne
  • Zarys historii resocjalizacji oraz jej współczesne systemy
  • Profilaktyka niedostosowania społecznego
  • Oddziaływania arteterapeutyczne
  • Komunikacja interpersonalna w relacji terapeutycznej i resocjalizacyjnej
  • Problematyka uzależnień wśród dzieci i młodzieży
  • Praca z rodziną w sytuacji kryzysowej
  • Trening interpersonalny
  • Wizyty studyjne w placówkach resocjalizacyjnych
  • Etyka zawodu nauczyciela w świetle nauk Jana Pawła II

Studia trwają 3 semestry.

Kadra Instytutu to doświadczeni wykładowcy śląskiego regionu z międzynarodowym dorobkiem naukowym oraz praktycy zawodu, którzy z pasją i zaangażowaniem dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. To osoby o bardzo długim doświadczeniu zawodowym. Codziennie zajmujący się praktycznym wykorzystaniem swojej wiedzy. Przekazujący swoją wiedzę w sposób rzetelny i i doskonale przygotowujący do praktycznego zastosowania przez naszych słuchaczy po zakończeniu studiów. To przedstawiciele wielu Organizacji, Stowarzyszeń, czynni nauczyciele z długoletnim stażem.