<h1 class='header-inherit'>Pedagogika Marii Montessorii studia podyplomowe</h1>
Czas trwania studiów:2 semestry

Studia podyplomowe pedagogika Marii Montessori

Pedagogika Marii Montessori to kierunek bazujący na systemie wychowania dzieci stworzonym przez tę włoską lekarkę. Opiera się na założeniu, że najważniejszym celem pedagogiki jest wspomaganie naturalnej spontaniczności i twórczości dzieci, wydobywanie naturalnych pokładów kreatywności, niestłumionej przez sztywne ramy systemu tradycyjnej edukacji.

Metoda Montessori jest ceniona przez wybitnych pedagogów. Słowa uznania o autorce i samej metodzie wypowiadał papież Jan Paweł II:“[…] Tajemnicy jej sukcesu, a w pewnym sensie samych korzeni jej zasług naukowych, doszukiwać się należy w jej duszy, czyli w tej szczególnej wrażliwości duchowej i jednocześnie kobiecej, która umożliwiła jej dokonanie przełomowego odkrycia dziecka i pozwoliła zbudować na tej podstawie oryginalny system wychowawczy. […]. Maria Montessori doskonale reprezentuje liczne kobiety, które wniosły ważny wkład w postęp kultury […]“.

Adresaci studiów:

Studia podyplomowe może rozpocząć każdy kto jest absolwentem studiów wyższych.

Specjalność przeznaczona jest dla wszystkich, którzy chcą doskonalić swój warsztat pracy z dziećmi i młodzieżą oraz poznać nowoczesne metody pracy pedagogicznej, które będą mogli wykorzystać w praktyce zawodowej. Pedagogika Marii Montessori przeznaczona jest dla wszystkich osób związanych z pracą, edukacją i wychowaniem dzieci.

Cel studiów:

Uczestnictwo w zajęciach umożliwia zarówno zapoznanie się z podstawami teoretycznymi, ale również kształtowanie praktycznych umiejętności w zakresie stosowania pedagogiki Marii Montessori. Zasadniczym celem jest ukazanie możliwości twórczej adaptacji metody do realiów polskich placówek edukacyjnych, a także rozwijanie umiejętności organizowania środowiska stymulującego indywidualny rozwój dziecka.

Gdzie można znaleźć pracę?

Studia przygotowują do pracy w placówkach Montessori (przedszkolach i szkołach), ale dają również narzędzia i wiedzę, które można z powodzeniem wykorzystywać w tradycyjnych placówkach edukacyjnych, a także we własnym domu. Pozwalają bowiem na tworzenie środowiska, które pobudza indywidualny rozwój każdego dziecka. Zapotrzebowanie na specjalistów rośnie z roku na rok wraz z dynamicznym rozwojem i powstawaniem nowych placówek Montessoriańskich.

Studia realizowane są przy współpracy z Wyższą Szkołą Humanistyczno-Ekonomiczną w Brzegu oraz Polskim Stowarzyszeniem Montessori z Łodzi.

Program studiów:

• Teoretyczne wprowadzenie do pedagogiki Marii Montessori
  • Ćwiczenia praktycznego życia
  • Rozwijanie zdolności sensorycznych
  • Edukacja matematyczna
  • Edukacja językowa
  • Edukacja kosmiczna
  • Wychowanie religijne
  • Hospitacje i praktyki w placówkach Montessori

Studia trwają 2 semestry

Studia realizowane są przy współpracy z Wyższą Szkołą Humanistyczno-Ekonomiczną w Brzegu oraz Polskim Stowarzyszeniem Montessori w Łodzi.

Kadra Instytutu to doświadczeni wykładowcy śląskiego regionu z międzynarodowym dorobkiem naukowym oraz praktycy zawodu, którzy z pasją i zaangażowaniem dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. To osoby o bardzo długim doświadczeniu zawodowym. Codziennie zajmujący się praktycznym wykorzystaniem swojej wiedzy. Przekazujący swoją wiedzę w sposób rzetelny i i doskonale przygotowujący do praktycznego zastosowania przez naszych słuchaczy po zakończeniu studiów. To przedstawiciele wielu Organizacji, Stowarzyszeń, czynni nauczyciele z długoletnim stażem. Studia organizowane są przy współudziale Polskiego Stowarzyszenia Marii Montessorii w Łodzi.