Technika Pomodoro - 25 minut do nauki

26 czerwca 2017

Technika Pomodoro zarządzania czasem

Jak często zdarza Ci się rozpraszać, gdy się uczysz? Czytasz notatki, zapisujesz najważniejsze informacje na fiszkach i właśnie wtedy dzwoni telefon. Odbierasz, a po zakończonej rozmowie nie wiesz, na jakim momencie skończyłeś naukę. Znasz to? Małe rzeczy dekoncentrują wielu z nas. Jeśli chcesz nad tym zapanować i uczyć się efektywniej, poznaj technikę Pomodoro.

Skąd się wzięło Pomodoro?

Pomodoro to jedna z najbardziej znanych technik zarządzania czasem. Wykorzystują ją uczniowie, studenci i pracownicy na całym świecie. Twórcą Pomodoro jest Włoch, Francesco Cirillo, a nazwa pochodzi od minutnika kuchennego w kształcie pomidora.

Francesco Cirillo zauważył, że znacznie lepiej uczymy się i pracujemy, jeśli koncentrujemy się na każdym zadaniu po kolei, nie przerywając sobie aż do momentu wyznaczonej przerwy. Prostota techniki, a jednocześnie jej duża i sprawdzona przez wielu użytkowników skuteczność, sprawiły, że Pomodoro nie ma sobie równych.

Jak zacząć?

Twórca techniki radzi, aby rozpocząć od spisania listy zadań i pogrupowania ich na ważne i mniej ważne. Oczywiście zacznij od tych pierwszych. Teraz wystarczy, że ustawisz minutnik kuchenny bądź telefoniczny na 25 minut i rozpoczniesz wykonywanie zadania. Podczas pracy nad zadaniem nie przerywaj sobie. Jeśli zadanie wymaga niewielkiej ilości czasu, po 25 minutach będziesz cieszyć się, że je zakończyłeś. Jeśli potrzeba więcej cyklów, już jedna część będzie za Tobą.

Po każdych 25 minutach zrób sobie 5-minutową przerwę. Po każdych 4 cyklach przerwa powinna być dłuższa (20-30 minut). Najlepiej, jeśli odejdziesz od komputera czy książek i poruszasz się trochę.

Pamiętaj, że jeśli zadanie jest zbyt małe, by wypełniło jeden cykl, dodaj do niego kolejne niewielkie. Cykl ma trwać dokładnie 25 minut. Wypróbuj technikę Pomodoro i ciesz się efektami!